Prezydent Poznania gra z Orkiestrą

Historyczne kostki brukowe ze Starego Rynku, spotkanie z koziołkami czy limitowane karty PEKA - to tylko niektóre fanty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.  W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

Na pierwszym planie Jacek Jaśkowiak trzymający w dłoniach kamienną kostkę. W tle ratusz i domki budnicze. - grafika artykułu
Prezydent Poznania gra z Orkiestrą

Jak co roku w działania Orkiestry zaangażował się Jacek Jaśkowiak, który przekazał na aukcje kilka przedmiotów.

- Gorąco zachęcam do licytowania. Dzięki zebranym pieniądzom WOŚP kupi specjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji chorób płuc u pacjentów w każdym wieku - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Tegoroczna zbiórka to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by wylicytować część historii - trzy kostki, które przez kilkadziesiąt lat leżały na poznańskim Starym Rynku. Mają one wymiar 20x20x20 cm i ważą ok. 20 kg. Przez ostatnie 60 lat chodziły po nich pokolenia poznaniaków. Być może były to dzieci wpatrzone w trykające się koziołki na ratuszowej wieży. Może wagarowicze, którzy przychodzili tu tłumnie w pierwszy dzień wiosny lub odwiedzający Stary Rynek turyści przy okazji jarmarków świętojańskich.

Jedną kostkę można już licytować online poprzez sztab Ławica. Kolejne zostały przekazane do sztabu przy Politechnice Poznańskiej oraz głównego sztabu WOŚP w Warszawie. 

Prezydent Poznania wystawił także na aukcje spotkanie z koziołkami. Zwycięzca wspólnie z Jackiem Jaśkowiakiem będzie mógł bliżej poznać Tyrka i Pyrka, a także zwiedzić ich mieszkanie. Licytacja odbywa się na allegro.pl.

Tradycyjnie na aukcje trafią także limitowane złote karty PEKA z podpisem Jacka Jaśkowiaka. To przedmioty kolekcjonerskie, ale osoby, które je wylicytują - jeśli zechcą - po doładowaniu będą mogły z nich korzystać, opłacając podróże na liniach organizowanych przez ZTM.

Prezydent Poznania przekazał na licytację także trzy wyjątkowe publikacje. Dwie Nassima Nicholasa Taleba z dedykacją i autografem autora: "Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy" i "Czarny Łabędź", a także książkę "Bajki opowiedziane na nowo" Natalie Portman z autografem Michała Rusinka , który przełożył ją na język polski. 

W tym roku do zdobycia są także bluzy z kolorowym napisem "Wolne Miasto Poznań".  Liternictwo napisu nawiązuje do idei stolicy Wielkopolski jako miasta wielokulturowego, otwartego na świat i traktującego z szacunkiem wszelkie mniejszości. W niektóre litery wpisane są symbole wielokulturowości oraz piktogramy definiujące najistotniejsze elementy polityki społecznej Poznania.

Pod młotek trafiła także wyjątkowa drewniana płaskorzeźba kobiety-anioła. Została stworzona przez Mariusza Opokę - jednego z najbardziej utalentowanych polskich uczestników dwóch wydarzeń rzeźbiarskich: Poznań Wood Festival oraz Poznań Ice Festival. 

Ponadto wylicytować można pakiety gadżetów promocyjnych, w skład których wchodzą: koszulka "Wolne miasto Poznań", kubek termiczny z poznańskimi koziołkami i skarpetki.

Część przedmiotów można licytować stacjonarnie w ramach finałów organizowanych przez Sztab Ławica i Sztab przy Poltechnice Poznanskiej, a część - online: https://allegro.pl/uzytkownik/Sztab_Lawica  i https://allegro.pl/uzytkownik/sztab_pp_24

JZ