Poznańskie "Gratowisko" na Wrzesińskiej w nowej odsłonie
PSZOK to miejsce, do którego właściciele nieruchomości z Poznania w ramach opłaty za zagospodarowanie odpadów mogą bezpłatnie dostarczyć wybrane rodzaje zużytych przedmiotów. Obok kontenerów, do których można wrzucać papier, szkło czy rzeczy wielkogabarytowych znajduje się punkt "Drugie życie".
- Ideą powstania punktu jest informowanie o ponownym wykorzystaniu rzeczy i zachęceniu mieszkańców Poznania do dzielenia się zabawkami, książkami, porcelaną, sprzętem sportowym czy nawet meblami. Jeszcze niedawno stały tu trzy fortepiany, które sprzedaliśmy chwilę później - mówi Michalina Magdziarz, specjalista ds. Funduszy Unijnych i edukacji ekologicznej.
Pozostawione w punkcie przedmioty można odkupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Płyty CD i książki można otrzymać już za złotówkę. Wyroby szklane czy ceramiczne za dwa złote, a zabawki dla dzieci za 10 zł. W punkcie dostępny jest także nawóz naturalny, którego cena za worek niezależnie od jego pojemności wynosi 5,40 zł.
Miasto Poznań w odpowiedzi na duże zainteresowanie postanowiło zmodernizować punkt i całkowicie zmienić jego wygląd. Rozbudowane zostało nie tylko "Drugie życie", ale także cały PSZOK. Nową identyfikację wizualną dostały też dwa "gratowozy", czyli pojazdy, które są przystosowane do selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów komunalnych. Kursują one według harmonogramu ustalonego na dany rok kalendarzowy.
PSZOK to nie tylko gospodarka odpadami, ale także promocja ochrony środowiska. Na terenie punktu znajdują się trzy ule wykonane z bębnów niesprawnych pralek. - W tym roku zbierzemy pierwszy w historii poznański miód wyprodukowany przez nasze pszczoły - podkreśla Michalina Magdziarz.
"Gratowisko" przy ulicy Wrzesińskiej nie jest jedynym, które przeszło renowację. Nowe szyldy pojawiły się także na Dębcu, a do wakacji metamorfozę przejdzie także PSZOK w Suchym Lesie.
Więcej informacji o gospodarce odpadami i "gratowisku" można znaleźć na stronie poznan.pl.
EW