Poznański Fotoplastykon już w nowym miejscu

Poznański Fotoplastykon zmienił miejsce. Z Arsenału przeniósł się do Centrum Informacji Kulturalnej, mieszczącego się w budynku Arkadii. W piątek odbył się tam wernisaż premierowej wystawy "Przebłyski Wolności". Poznaniacy, którzy ją odwiedzą, będą mogli przenieść się 100 lat wstecz, do czasów I wojny światowej.

Poznański Fotoplastykon zmienił miejsce. Z Arsenału przeniósł się do Centrum Informacji Kulturalnej, mieszczącego się w budynku Arkadii - grafika artykułu
Poznański Fotoplastykon zmienił miejsce. Z Arsenału przeniósł się do Centrum Informacji Kulturalnej, mieszczącego się w budynku Arkadii

Po krótkiej przerwie fotoplastykon znów będzie cieszył oko poznaniaków i turystów. Tym razem zdjęcia wykonane w technice stereoskopowej można będzie oglądać w Centrum Informacji Kulturalnej (przy ul. Ratajczaka 44).

- Pamiętam czasy, gdy fotoplastykon mieścił się u zbiegu ulic Garncarskiej i Św. Marcin. Cieszył się ogromnym powodzeniem. Sam tam chodziłem jako młody człowiek, jeszcze w latach 80. - wspominał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Cieszę się, że fotoplastykon będzie mieścił się teraz przy placu Wolności, w tak wspaniałym miejscu, jakim jest Arkadia. Tuż obok mamy Centrum Inicjatyw Rodzinnych, teatr Ósmego Dnia, galerię Atelier Myszkowski. Miejsce to tętni życiem, to centrum kultury otwarte na mieszkańców i turystów. Jestem przekonany, że wielu z nich z ciekawością zajrzy do fotoplastykonu. W dobie cyfryzacji, smartfonów i komputerów cofnięcie się w przeszłość może być ciekawe i inspirujące.  Myślę, że będzie to miejsce spotkań i mile spędzonego czasu.

- Fotoplastykon bardzo dobrze się tutaj prezentuje. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się jego domem. Trzeba pamiętać, że to jest urządzenie wiekowe. Nie może być zbyt często przenoszone z miejsca na miejsce, bo odbija się to na jego stanie - tłumaczyła Katarzyna Kamińska, dyrektorka Wydawnictwa Miejskiego Posnania, właściciela fotoplastykonu.

Możliwość oglądania zdjęć, wykonanych w technice stereoskopowej, to nie wszystko. W miejscu, gdzie znajduje się fotoplastykon mają odbywać się także warsztaty dla mieszkańców.

- Chcemy przybliżyć im fotografię, przedstawioną w takiej formie. Jestem otwarty na pomysły naszych mieszkańców i organizacji samorządowych, dzięki którym to miejsce będzie tętniło życiem - mówił Jędrzej Solarski.

Otwarciu Poznańskiego Fotoplastykonu w nowym miejscu towarzyszy wystawa "Przebłyski Wolności". Prezentowane stereofotografie zostały wykonane w czasie I wojny światowej, okresie bezpośrednio poprzedzającego odzyskanie przez Polskę państwowości po ponad stu latach zaborów.

- Wystawa miała być zwieńczeniem roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Niestety zdjęć z tego okresu, wykonanych metodą stereofotografii i związanych z polską państwowością nie ma zbyt wiele. Dlatego zdecydowaliśmy się się na użycie stereofotografii z czasów pierwszej wojny światowej. Część z nich przedstawia sceny dziejące się na terytorium obecnej Polski - tłumaczy Marcel Skierski, kurator wystawy. - Pierwsza wojna światowa to straszne wydarzenie, które jednak doprowadziło bezpośrednio do odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd tytuł wystawy "Przebłyski wolności".

Wystawę można będzie oglądać w Poznańskim Fotoplastykonie do 31 maja.

Fotoplastykon, który na stałe zadomowi się teraz w budynku Arkadii, pojawił się w Poznaniu po II wojnie światowej. Początkowo był dostępny przy ul. Piekary 19. Pod koniec 1950 roku przeniesiony został do lokalu przy ul. Armii Czerwonej 53 (dzisiaj ul. Święty Marcin).

Na początku lat 70. fotoplastykon nabył poznański fotografik, Władysław Rut, a w 1982 r. odziedziczył go jego syn - Antoni Rut, który założył galerię "Fotoplastykon" funkcjonującą do 2005 roku. Niestety później właściciel był zmuszony zdeponować urządzenie w piwnicy.

Nowe narodziny Fotoplastykonu Poznańskiego przypadają na rok 2014, kiedy urządzenie stało się własnością Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Umieszczony początkowo w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku, Fotoplastykon Poznański obecnie cieszyć będzie oczy swoim wyglądem i prezentowanymi stereofotografiami w zabytkowym gmachu Arkadii.

AJ