Poznań rozświetli się czerwienią

Budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim podświetli się dziś na czerwono. Powodem jest obchodzony 22 listopada Międzynarodowy Dzień 22q11. Pod tą niecodzienną nazwą kryje się rzadkie zaburzenie genetyczne - każdego roku w Polsce rodzi się z nim nawet do 300 dzieci. 

Grafika: na beżowym tle informacja o zespole delecji, po lewej twarze dzieci i młodzieży - grafika artykułu
Zespół delecji 22q11 jest zaburzeniem chromosomowym, które dotyka 1 na 3000 osób

Listopad to miesiąc podnoszenia świadomości o zespole delecji 22q11. 22 dnia tego miesiąca jaśnieją na czerwono budynki w całej Europie, między innymi Brama Brandenburska w Berlinie i fontanna na rondzie Montgomery w Brukseli. Również w Poznaniu czerwienią rozbłyśnie budynek urzędu miasta na placu Kolegiackim, fontanna na placu Wolności czy Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Polsce do akcji przyłączają się także Filharmonia w Szczecinie, Katowicki Spodek czy stadion we Wrocławiu.

Zespół delecji 22q11 jest zaburzeniem chromosomowym, które dotyka 1 na 3000 osób. W Polsce każdego roku rodzi się z nim około 150-300 dzieci. Polska grupa wsparcia osób z 22q11 liczy sobie prawie 470 rodzin - mimo to zespół jest praktycznie nieznany wśród społeczeństwa.

Delecja 22q11 często powoduje szereg wad i zaburzeń rozwojowych mogących dotyczyć każdego układu lub narządu. Osoby nią dotknięte wymagają wielospecjalistycznej i skoordynowanej opieki lekarzy z różnych dziedzin: m.in. genetyka, kardiologa, kardiochirurga, immunologa, endokrynologa, otolaryngologa, okulisty, ortodonty, neurologa i innych. Niezwykle ważna jest również opieka lekarza psychiatry, gdyż z tą wadą genetyczną wiąże się zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych już od najmłodszych lat. 

Zespół delecji 22q11 jest również przyczyną wielu trudności szkolnych i interpersonalnych. Dlatego niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie terapii. 

Różnorodność symptomów powoduje, że zdiagnozowanie pacjentów z 22q11 jest niezwykle trudne. Szacuje się, że połowa osób z tą wadą genetyczną nigdy nie zostaje zdiagnozowanych. Podnoszenie świadomości opinii publicznej ma poprawić trafność diagnozy oraz leczenie chorób. Inicjatywa podświetlania budynków 22 listopada wzbudza więc coraz większe zainteresowanie w całej Europie. W Polsce miała miejsce po raz pierwszy w ubiegłym roku. 

Akcję koordynuje stowarzyszenie 22q11 Polska. To organizacja non-profit prowadzona przez rodziny przy wsparciu specjalistów m.in. z Instytutu Matki i Dziecka. Stowarzyszenie wspiera i informuje pacjentów oraz ich bliskich. Więcej informacji: 22q11.pl/

AW