Pomnik wypędzonych Wielkopolan - debata i ogłoszenie wyników konkursu
Celem konkursu była konfrontacja twórczych pomysłów i wyłonienie najlepszego rozwiązania na stworzenie pomnika upamiętniającego wypędzenie Wielkopolan w czasie II wojny światowej. W założeniu ma to być dzieło "o trwałych wartościach kulturowych i społecznych oraz odgrywające ważną rolę w narodowej edukacji historycznej".
Pomnik ma stanąć w Parku im. Karola Marcinkowskiego u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowa, w bliskim sąsiedztwie dworca autobusowego i kolejowego.
W konkursie mogły wziąć udział osoby legitymujące się dyplomem ukończenia wyższej uczelni w zakresie wymaganym dla uprawiania zawodu artysty plastyka lub posiadające właściwe doświadczenie. Organizator konkursu rozumiał przez to wykonanie w przeciągu ostatnich 10 lat rzeźby, pomnika lub instalacji funkcjonującej w przestrzeni publicznej, będącej upamiętnieniem wydarzenia historycznego, ogólnie znanej osoby lub grupy osób.
Do złożenia prac zostało zakwalifikowanych dwudziestu uczestników. Mieli oni czas do 8 listopada na nadesłanie prac konkursowych.
Przed ogłoszeniem zwycięzców zorganizowana zostanie debata publiczna poświęcona złożonym pracom. Jej celem jest uzyskanie opinii społeczeństwa o złożonych w konkursie pracach. Debata odbędzie się w środę, 14 listopada, o godz. 17:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 w Poznaniu. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Poznania, w szczególności mieszkańców Osiedla Stare Miasto, rady Osiedla Stare Miasto a także ekspertów z zakresu rzeźby, architektury oraz urbanistyki i pozostałych zainteresowanych.
Ogłoszenie zwycięzcy, laureatów oraz wyróżnionych odbędzie się w czwartek, o godzinie 14:00.