Pływające ogrody na Cybinie
![Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody/ fot. Maciej Krajewski - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,135522,236475,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia.
Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania. Okoliczne kaczki bardzo polubiły swoją nową przystań i chętnie na niej przebywają.
- Bardzo nas cieszą takie działania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd - zauważa Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl.
Projektowi powstania ogrodów towarzyszyły wydarzenia animacyjne organizowane przez Bramę Poznania ICHOT w ramach projektu Rzeka Żywa. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzętom Cybiny.
Bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w mieście, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions.
To nie koniec działań. W przyszłym roku Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta planuje organizację międzynarodowego wydarzenia CONNECTING Nature EXPO 2020, którego głównym założeniem będzie promocja rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS). Rozpoczyna się też realizacja projektu Zdrowe i Zielone Przestrzenie Miejskie w ramach Programu URBACT III, które opierają się na idei tworzenia i otwierania zielonych przestrzeni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację Miasta do zmian klimatu.
BKPiRM/ AJ
Zobacz również
![We wtorek, 11 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie Zdjęcie przedstawia dymiący komin i budynki.](/mim/info/pictures/zdjecie-przedstawia-dymiacy-komin-i-budynki,pic1,1016,0,433963,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Ograniczenia w sposobie ogrzewania
![Trwa remont torowiska wzdłuż al. Wielkopolskiej fot. MPK Miejsce po zdjętym torowisku wzdłuż al. Wielkopolskiej](/mim/info/pictures/miejsce-po-zdjetym-torowisku-wzdluz-al-wielkopolskiej,pic1,1016,0,433799,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Wymiana nawierzchni na przejeździe tramwajowym na ul. Nad Wierzbakiem
![Ruszył nabór na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Do 18 lutego można wysyłać zgłoszenia Widok z lotu ptaka na budynek urzędu miasta](/mim/info/pictures/widok-z-lotu-ptaka-na-budynek-urzedu-miasta,pic1,1016,0,432212,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Wiosenne staże w urzędzie
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/info/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)