Park Stare Koryto Warty już gotowy!

Poznaniacy zyskali kolejne miejsce do wypoczynku. Jest nim park Stare Koryto Warty, w którym można już korzystać z nowych chodników, ścieżek rowerowych, fontanny czy amfiteatru. Na terenie posadzono ponad 100 drzew. Już niebawem pojawi się tu również najnowocześniejszy plac zabaw w mieście. Miejsce jest dobrze oświetlone, a w okolicy zamontowane zostanie 9 kamer.

Stare Koryto Warty - grafika artykułu
Stare Koryto Warty

Park Stare Koryto Warty zyskał nowe oblicze. Teren, który od ponad 40 lat pozostawał niezagospodarowany i ulegał niszczeniu, teraz stał się atrakcyjną oazą zieleni w samym centrum miasta.

- Z niezagospodarowanego dotąd terenu utworzono miejsce rekreacji i rozrywki dla każdego poznaniaka. Taki park w samym centrum miasta cieszy. To jedna z tych inwestycji, które mają poprawić komfort życia mieszkańców - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Pierwsze prace na tym obszarze ruszyły w 2014 roku. Uporządkowano i ukształtowano wówczas teren, wybudowano alejkę pieszą wzdłuż budynków mieszkalnych na Chwaliszewie oraz ścieżkę rowerową wzdłuż Starej Gazowni. Zadbano również o zieleń przed Pawilonem Nowa Gazownia.

Kolejny etap przebudowy parku kontynuowano już w 2015 i 2016 roku. Na miejscu pojawiła się m.in. fontanna czy amfiteatr z widokiem na malowniczy krajobraz Ostrowa Tumskiego. Będzie mogło się tu odbywać wiele kulturalnych wydarzeń dla poznaniaków. W parku ustawiono ponad 160 ławek i ponad 30 koszy na odpady. Cykliści mogą tu liczyć na 20 miejsc postojowych dla ich rowerów. Na miejscu Zakład Usług Komunalnych wybudował ponadto dwie toalety automatyczne.

Park Stare Koryto Warty to także więcej zieleni w centrum. Zarząd Zieleni Miejskiej posadził tu ponad 100 sztuk drzew, 16 tys. krzewów oraz 10 tys. bylin i traw ozdobnych. Założono ponadto ponad 13 tys. m2 trawnika. Tym sposobem poznaniacy mogą korzystać z prawie 3 ha parku, który swoim charakterem nawiązuje do niegdyś płynącej tędy rzeki Warty.

- Stare Koryto Warty to miejsce integrujące cześć Starego Rynku z nadrzecznymi terenami. Tym bardziej cieszy fakt, że mieszkańcy odzyskali tu swoją przestrzeń, z której mogą już korzystać bez ograniczeń. W parku posadzono dużo zieleni, a niebawem organizowane będą także wydarzenia kulturalne. To wielofunkcyjne miejsce dla wszystkich poznaniaków - mówi zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Niebawem w parku pojawi się także innowacyjny plac zabaw. Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił już wykonawcę, a prace I etapu mają zakończyć w 2017 roku. Indywidualnie zaprojektowany, wielofunkcyjny plac zabaw z podziałem na strefy wiekowe, z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami ma być wizytówką Poznania i Wielkopolski. Najmłodsi mieszkańcy miasta mają mieć do swojej dyspozycji m.in. domki do kreatywnej zabawy, karuzele, bujaki, huśtawki obrotowe, ścianę wspinaczkową, trampolinę, linearium, zjeżdżalnię, zjazd linowy czy podest grający. Szacowany koszt realizacji budowy placu zabaw to prawie 2,5 mln zł.

Na terenie parku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP rozbuduje także sieć monitoringu. Na obszarze pojawi się 9 kamer - 5 szybkoobrotowych i 4 stałopozycyjne. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie również wybudowane jeszcze w 2015 r. oświetlenie.

- To symboliczna chwila, bo jeszcze kilka lat temu stalibyśmy w miejscu, gdzie znajdował się właściwie jeden wielki śmietnik. Teraz ten teren wygląda zupełnie inaczej. Przygotowana jest już także infrastruktura pod monitoring. Na przełomie sierpnia i września pojawią się kamery, które z pewnością zwiększą poczucie bezpieczeństwa - zauważa zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Powstanie nowego miejsca rekreacji  w południowej części starego koryta Warty było możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu Rady Osiedla Stare Miasto, radnych komisji rewitalizacji Rady Miasta Poznania w poprzedniej kadencji, Stowarzyszenia Chwaliszewo, lokalnej społeczności, Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji UMP, Zarządu Zieleni Miejskiej, władz miasta oraz prywatnych darczyńców. Koszt budowy parku wyniósł 5,5 mln zł. Idea stworzenia tego miejsca wyłoniła się z dyskusji społecznych na przełomie 2012/13 r. Jej konkluzją było to, że do czasu planowanego w dalszej przyszłości odtworzenia dawnego koryta Warty należy ten teren tymczasowo zagospodarować oraz uporządkować, tworząc miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Daria Pertek/biuro prasowe