Palatium Mieszka I zwyciężyło w międzynarodowym konkursie
Nagrody CODAawards są uhonorowaniem projektów, które najskuteczniej integrują sztukę i architekturę z przestrzeniami publicznymi. Symboliczne odtworzenie kształtu reliktów palatium - jako jedyny obiekt z Europy - zostało docenione przez jury, którzy przyznali instalacji I miejsce w kategorii "Liturgical". Projekt zdobył także III miejsce w plebiscycie publiczności.
Szklana instalacja, otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, przedstawia zarys reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, budowli z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny a głównym projektantem jest arch. Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją arch. Tomasz Urbanowicz oraz arch. Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.
Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu"zrealizowaną przez Miasto Poznań w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powstaniu obiektu towarzyszył program edukacyjny wykorzystujący nowoczesne techniki multimedialne oraz nową aranżację pleneru zarówno w okolicach kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo, jak i przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci i na całej przestrzeni ulic Ostrowa Tumskiego.
CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji. Organizowany od 2013 roku konkurs to jedna z form tej promocji.
Informacje o pozostałych laureatach w tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na stronie organizatora.
JZ