Palatium Mieszka I ponownie nagrodzone
Ekspozycja Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy przedstawia zarys reliktów budowli z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Jest podświetlana, nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem.
- Realizacja została doceniona za eleganckie wyeksponowanie w przestrzeni publicznej zabytków archeologicznych, które dowodzą świetności początków państwa polskiego - uzasadniają werdykt jurorzy. - Zastosowane rozwiązania znakomicie korelują z gotycką architekturą sąsiedniej zabudowy i subtelnie uzupełniają przestrzeń publiczną Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Ekspozycja reliktów Palatium Mieszka I i kaplicy pałacowej ma nie tylko znaczenie historyczne, ale też przestrzenne. Inwestycja stała się przyczynkiem dla uporządkowania przestrzeni publicznej wokół kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo oraz wykreowania nowej osi widokowej od strony Warty na Katedrę Poznańską - dodają.
Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją arch. Tomasz Urbanowicz oraz arch. Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.
I nagrodę w konkursie przyznano Gminie Wieleń za Bulwary Nadnoteckie. To projekt pracowni Neostudio Architekci. III nagroda zaś trafiła do Gminy Rokietnica za Węzeł przesiadkowy Rokietnica. Autorami projektu są: LAB3 Architekci oraz AiG Architekci.
Organizatorem konkursu na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce" jest Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu. Nagrody wręczono we wtorek, 2 lutego podczas XV edycji ogólnopolskiej konferencji "Dzień Urbanisty", która była jednym z wydarzeń towarzyszących targom Budma. Nagrodę dla Miasta Poznania odebrała Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Zobacz także:
- Palatium Mieszka I zwyciężyło w międzynarodowym konkursie
- Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I z Nagrodą Quadro
JZ