Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma Wydarzeniem Historycznym Roku

Nowa atrakcja turystyczna Poznania zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2021.

Trzy osoby na scenie, jedna z nich trzyma w dłoniach statuetkę za wygraną w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku, pozstałe ściskają sobie ręce. - grafika artykułu
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma Wydarzeniem Historycznym Roku, fot. Muzeum Historii Polski.

Celem konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski było uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Głosy można było oddawać na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

W kategorii Wydarzenie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma zdobyło najwięcej głosów i wyprzedziło projekty, takie jak rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie czy jubileusz 500-lecia wawelskiego dzwonu Zygmunta. Imprezie inaugurującej działalność CSE towarzyszyły koncerty, widowisko wizualno-dźwiękowe "Brzmienie szyfrów", gra miejska, nocne zwiedzanie oraz prezentacja oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W kategorii Wystawa I miejsce zajął projekt "Miasto-Moda-Maszyna" Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zaś w kategorii Edukacja "Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich" w Rzeszowie. W 15. edycji plebiscytu po raz kolejny przyznano także Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymał film "Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty" zrealizowany przez Związek Polaków w Kazachstanie.

Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej stawiali oni właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie.

CSE  zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali polscy pogromcy Enigmy.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł.

JZ