ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ POBYT NAPOLEONA W POZNANIU

Jutro, 2 grudnia, o godz. 12.00, na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Napoleona Bonaparte w Poznaniu.

tablica na ścianie Urzędu Miasta - grafika artykułu
TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA POBYT NAPOLEONA

Uroczystość ma na celu nie tylko przypomnienie wielkiej postaci goszczącej w budynku dzisiejszego Urzędu Miasta Poznania, ale przede wszystkim jest to ważny element obchodów 750 - lecia lokacji Poznania. Spośród wielu istotnych wydarzeń mających miejsce od czasu lokacji miasta, fakt, iż w roku 1806 za sprawą Napoleona Poznań na chwilę stał się nieformalną stolicą Europy i był - jak pisał historyk niemiecki Hugo Sommer - "centrum europejskiego świata", wydaje się szczególnie godny pamięci.
Napoleon zawitał do Poznania 27 listopada 1806 roku. Rezydował w gmachu kolegium jezuickiego (dziś siedziba Urzędu Miasta). Tu zapadły doniosłe decyzje. Podpisany został pokój z Saksonią. Tu, w Poznaniu obchodzono uroczyście, w dniu 2 grudnia 1806 roku, drugą rocznicę koronacji cesarza i pierwszą zwycięstwa pod Austerlitz, kiedy to Napoleon pokonał Austrię i Rosję.
Po raz kolejny Napoleon bawił w Poznaniu w lipcu 1807 roku, kiedy to po zwycięskiej wojnie z Prusami i Rosją wracał do Francji. W tym czasie utworzono z części ziem polskich Księstwo Warszawskie, które znalazło się w orbicie napoleońskiej Europy. Wielkopolska z Poznaniem zaś, stanowiły w owym czasie trzon Księstwa. Tradycyjnie już cesarz zatrzymał się w gmachu kolegium pojezuickiego. Spędził tu noc z 15 na 16 lipca.
Dziś tradycje napoleońskie kultywowane są przez grono entuzjastów cesarza, a dni chwały przypominają pamiątki przechowywane w Muzeum Narodowym w Poznaniu i w zbiorach Biblioteki Kórnickiej, gdzie znajdują się unikatowe rękopisy Napoleona: plan opisu kampanii włoskiej, rozkazy, listy oraz fragment powieści miłosnej pt."Clisson et Eugenie" pióra Napoleona.