Odlewnia aluminium na Wildzie z pozytywną decyzją środowiskową

9 lutego Prezydent Miasta Poznania wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji planowanego przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania istniejącej hali produkcyjno-magazynowej na odlewnię aluminium w Poznaniu przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 223/229 w Poznaniu.
W planowanej odlewni prowadzone będzie sortowanie i topienie poamortyzacyjnego i poprodukcyjnego złomu aluminiowego, co umożliwi produkcję stopów aluminium w postaci ciekłego metalu lub zastępczo w postaci gąsek. Proces będzie prowadzony przy użyciu zaawansowanej technologii filtracji i rafinacji gazowej ciekłego metalu. Na stanowisku rafinacji ciekły metal będzie poddawany procesowi odgazowania i flotacji za pomocą gazu obojętnego - azotu. Wszystkie palniki zasilane będą gazem ziemnym wysokometanowym. Zakład będzie pracował przez 365 dni w roku 24 h/dobę.
W postępowaniu uczestniczyli Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu i Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu, którzy stwierdzili, że inwestycja po zrealizowaniu przez inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach (raport o oddziaływaniu na środowisko wraz z uzupełnieniami) oraz warunków przez nich nałożonych będzie zgodna z wymaganiami przepisów ochrony środowiska.
Decyzja została poprzedzona drobiazgową kontrolą metod działania odlewni, a także spotkaniami z mieszkańcami Wildy. Inwestor podczas nich wyjaśniał przebieg procesu technologicznego i zabezpieczenia, jakie stosuje firma, by inwestycja była przyjazna dla otoczenia. Natomiast Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania przygotował rozprawę administracyjną, w której wzięli udział przeciwnicy i zwolennicy tej inwestycji. Rozprawa odbyła się 28 października 2015 roku, a podczas niej każdy chętny mógł zadawać pytania i rozwiać swoje wątpliwości związane z planowaną inwestycją.
Wszystkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców Wildy zostały poddane wnikliwej analizie i zapisano je w warunkach dla inwestora. Wśród nich znalazły się między innymi zakaz prowadzenia skupu złomu na terenie zakładu, bezpieczne przechowywanie odpadów, nie stosowanie do topienia złomu zmieszanego z tworzywami sztucznymi, pokrytymi metalami, zaolejonymi wiórami, złomu pokrytego lakierami i/lub farbami, puszek aluminiowych i tym podobnych, nie stosowanie w procesie przetopu złomu środków na bazie chloru, odprowadzanie substancji z instalacji wytopu aluminium przez dwa niezależne zespoły urządzeń do odpylania gazów odlotowych.
Zgodnie z życzeniami mieszkańców przeładunek, sortowanie i magazynowanie złomu aluminiowego ma się odbywać w zamkniętej hali produkcyjnej i zamkniętej hali magazynowej, produkcja ma być prowadzona wyłącznie przy zamkniętych otworach zewnętrznych, a przyjmowanie złomu - tylko w dzień, od 6.00 do 22.00. Nocą ruch pojazdów powinien być ograniczony do 1 samochodu ciężarowego, 2 samochodów osobowych i 2 wózków widłowych.
Podczas działania odlewni regularnie mają być prowadzone pomiary w zakresie emisji pyłu, S02, N02, CO i fluoru oraz pomiary poziomów hałasu na najbliższych terenach objętych ochroną akustyczną. Wyniki pomiarów wraz z opisem dokonanych korekt przedstawić właściwemu organowi ochrony środowiska oraz Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie po ich wykonaniu.
Od decyzji WOŚ UMP można się odwołać do 25 lutego.
WOŚ UMP/el
Czytaj także:
Odlewnia aluminium na Wildzie: odbyła się rozprawa administracyjna
Zobacz również

Miasto Poznań wspiera czytelnictwo - nie tylko od święta

Sprawdzian kompetencji cyfrowych dla uczniów

Remont węzła AWF
