Nowy dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich

Dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich, Mieczysław Broński zakończył karierę po 53 latach pracy. Jego miejsce zajął Łukasz Polakowski, dotychczasowy kierownik Działu Planowania, Kontroli i Informacji Przestrzennej, który z ZLP jest związany od niemal dekady.

Zdjęcie grupowe pracowników Zakładu Lasów Poznańskich. - grafika artykułu
Dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich, Mieczysław Broński zakończył karierę po 53 latach pracy. Jego miejsce zajął Łukasz Polakowski, dotychczasowy kierownik Działu Planowania, Kontroli i Informacji Przestrzennej, który z ZLP jest związany od niemal dekady/ fot. ZLP

Z dniem 1 września 2024 r. na miejsce Mieczysława Brońskiego powołano Łukasza Polakowskiego, dotychczasowego kierownika Działu Planowania, Kontroli i Informacji Przestrzennej, który jest związany z Zakładem Lasów Poznańskich od 9 lat. Nowy dyrektor jest absolwentem Technikum Leśnego w Miliczu oraz Leśnictwa i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie specjalizowałem się w zakresie fitosocjologii.

Pierwsze kroki zawodowe Łukasz Polakowski stawiał w 2012 r. w pracowni siedliskowej Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W Zakładzie Lasów Poznańskich zajmował stanowisko inspektora i kierownika z zakresu planowania i kontroli. Jak podkreśla, szczególnie ważne są dla niego zadania związane z adaptacją lasów do zmian klimatycznych, w tym działania retencyjne. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą i ornitologią.

W Zakładzie Lasów Poznańskich spędził ponad pół wieku

31 sierpnia Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich zakończył karierę zawodową po przepracowaniu 53 lat. Przez większość swojego życia (bo aż 52 lata) był związany z poznańskimi lasami komunalnymi.

Do zasług ustępującego dyrektora można zaliczyć m.in. wygraną walkę o Rezerwat Żurawiniec w Lesie Piątkowskim. To unikalny w skali kraju obszar leśno-torfowiskowy, położony w północnej części Poznania. W celu uratowania wysychającej roślinności i ginącego torfowiska zastosowano innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące naturalną retencję. W tym celu zbudowano system umożliwiający przejęcie uprzednio podczyszczonych wód z kanalizacji deszczowej i doprowadzeniu jej na teren wokół rezerwatu. Dzięki temu podniósł się poziom wód gruntowych w Żurawińcu i poprawiła się kondycja drzew na tym obszarze. Podjęte działania przyczyniły się do zwiększenia bioróżnorodności i zatrzymania degradacji osadów biogenicznych i poprawy lokalnego mikroklimatu. 

Walka o rezerwat Żurawiniec zainspirowała Zakład Lasów Poznańskich do dalszych prac. Nawiązano współpracę z Aquanetem Retencją i wyznaczono kolejne miejsca, gdzie można zastosować podobne rozwiązania. Celem podjętych kroków jest zwiększenia zasobów wodnych i poprawa kondycji zbiorowisk leśnych w dobie zachodzących zmian klimatycznych.

To nie jedyne działania warte podkreślenia. Dzięki staraniom byłego dyrektora ZLP na atrakcyjności zyskały tereny spacerowe, np. w dolinie rzeki Szklarki, na obszarze leśnictwa Antoninek, gdzie powstały ścieżka w koronach drzew, pływający pomost czy ścieżka przez bagna. 

W działania na rzecz poznańskich lasów Mieczysław Broński angażował mieszkańców Poznania. W tym celu nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Miłośników Dębiny, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Cybiny i radami osiedli oraz zorganizował wolontariat, którego zadaniem jest pomoc w sprzątaniu terenów leśnych.

AJ