Nieumundurowane patrole policji będą sprawdzać, kto sprzedaje alkohol nieletnim
Dzięki dobrej współpracy Miasta i Komendy Miejskiej Policji, takie patrole działają w Poznaniu od kilku lat. W tym roku jednak nowością będzie - w wyniku ustaleń pomiędzy zastępcą prezydenta Poznania Tomaszem Kayserem a komendantem miejskim policji Zdzisławem Stachowiakiem - że patrole będą częściowo nieumundurowane.
Miasto zwróciło się do szkół i placówek oświatowych o wskazanie miejsc, w których patrole antyalkoholowe są szczególnie pożądane. Od 1 lutego br. również mieszkańcy będą mogli zgłaszać punkty sprzedaży, w których - ich zdaniem - łamane są przepisy ustawy antyalkoholowej, a zwłaszcza te, gdzie sprzedaje się alkohol nieletnim. Informacje będzie można zgłaszać telefonicznie ( tel. 8785 079 ) lub drogą mailową ( zkb@um.poznan.pl ).
W 2005 r. policja poinformowała Wydział Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta o ujawnieniu 14 przypadków sprzedaży napojów alkoholowym osobom nieletnim. W wyniku przeprowadzonych przez Wydział postępowań, cofnięto zezwolenia w 3 punktach sprzedaży. Policja i prokuratura umorzyły postępowanie w przypadku 7 punktów sprzedaży. Obecnie w toku są 4 sprawy.
Choć ujawnionych przypadków sprzedaży alkoholu nieletnim było w ubiegłym roku mniej niż w 2004, to przypuszcza się, że w rzeczywistości proceder ten nadal funkcjonuje. Dlatego, poza doraźnymi działaniami, konieczne jest wprowadzenie zmian w polskim systemie prawnym umożliwiających skuteczne egzekwowanie przepisu o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia, który jest nagminnie łamany. Jak wynika z badań przeprowadzonych w listopadzie 2004 r. przez sopocką Pracownię Badań Społecznych, ponad 3/4 sprzedawców gotowych było sprzedać alkohol osobom wyglądającym na nieletnie. W przypadku piwa odsetek ten wynosił ponad 82%, zaś w przypadku wódki 71%. Naruszenie tego prawa powinno oznaczać decyzję administracyjną o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W rzeczywistości w Polsce takie decyzje należą do wyjątków. W 2003 r., w skali całego kraju, z powodu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim cofnięto tylko 100 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, co stanowi ok. 0,05% spośród wszystkich wydanych w Polsce tego typu zezwoleń.
Władze miasta Poznania widzą więc potrzebę podjęcia prac legislacyjnych, dotyczących nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w kwestii funkcjonowania i kontroli rynku napojów alkoholowych, a także w zakresie przepisów karnych związanych ze sprzedażą alkoholu osobom nieletnim.
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
