Miejsce pierwszego pomnika A. Mickiewicza już po remoncie

Poznaniacy postanowili upamiętnić wielkiego poetę jako pierwsi w Polsce. Komitet budowy pomnika powstał już w 1855 roku, a na jego czele stanął poznański społecznik Teofil Matecki. Na autora rzeźby wybrano znanego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego, który swoją pracę ukończył w 1857 roku.
Jednak władze pruskie długo nie chciały pozwolić na pomnik i dopiero w 1858 roku regent książę Wilhelm wyraził zgodę na jego postawienie. Odsłonięcie odbyło się 7 maja 1859 roku.
W 1903 roku pomnik przebudowano: kamienną postać wieszcza zastąpił odlew z brązu autorstwa Władysława Marcinkowskiego, który był też autorem dodatkowych figur zdobiących balustradę. Samą balustradę zaprojektował Roger Sławski. Rzeźbę autorstwa Władysława Oleszczyńskiego przeniesiono na dziedziniec PTPN.
Oba pomniki zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, a gdy w roku 1960 wrócono do pomysłu budowy pomnika wieszcza, zdecydowano się na nowe miejsce - plac, który obecnie nosi jego imię. Dawną lokalizację upamiętniono natomiast tablicą pamiątkową autorstwa J. Kaliszana, która stanęła tam w 1957 roku.
Miejsce to zostało właśnie gruntownie wyremontowane, a Miejski Konserwator Zabytków odebrał prace 28 czerwca. Oczyszczono kamień i uczytelniono kuty napis, który przed pracami konserwatorskimi napis był niemal nieczytelny. Na granitowych płytach ponownie więc można przeczytać informację, że w tym miejscu stał pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza.
Lilia Łada/biuro prasowe/Miejski Konserwator Zabytków
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
