Miasto zapłaci za zabiegi usunięcia zaćmy

Od kwietnia co najmniej 60 seniorów i seniorek będzie mogło skorzystać z zabiegu usunięcia zaćmy w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Miasto przeznaczy na ten cel to 140 tys. zł.

Ze wsparcia skorzystają poznańscy seniorzy, którzy są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu - grafika artykułu
Ze wsparcia skorzystają poznańscy seniorzy, którzy są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu

Dla osób, które już czekają w kolejce na zabieg, miasto kupiło dodatkowo świadczenia gwarantowane z zakresu okulistyki - czyli planowe zabiegi usunięcia zaćmy w warunkach szpitalnych. Skorzystać z nich mogą mieszkanki i mieszkańcy Poznania od 70. roku życia (wg rocznika urodzenia). Specjalistyczna porada kontrolna będzie stanowić dodatkową usługę zapewnioną po wykonanym zabiegu. W 2019 r. na opisywaną inicjatywę miasto przeznaczy łącznie 140 tys. zł. 

- Lista osób potrzebujących operacji zaćmy jest na tyle duża, że dla wielu pacjentów czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Zdecydowaliśmy się wesprzeć naszych seniorów, którzy czekają w kolejce na ten zabieg. Zdrowy wzrok ma ogromne znaczenie dla aktywności osób starszych, a my chcemy, aby nasi seniorzy jak najdłużej mogli być samodzielni i aktywni.

To nie pierwszy raz, kiedy miasto kupuje dodatkowe świadczenia dla swoich mieszkańców. W 2018 r. zabiegi usunięcia zaćmy wykonano u 90 seniorów z kolejki oczekujących na zabieg w szpitalu im. J. Strusia.

Finansowanie zabiegów usunięcia zaćmy jest częścią konsekwentnej polityki Poznania w zakresie działań profilaktycznych i zdrowotnych. Każdego roku w przestrzeni miejskiej organizowane są akcje i wydarzenia, podczas których można m.in. skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań wzroku.

Z szacunkowych danych wynika, że w Polsce na zaćmę choruje około 1 mln osób. To schorzenie jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia. Eksperci podkreślają, że na operację nie powinno czekać się zbyt długo, ponieważ im szybciej zaćma zostanie zoperowana, tym mniejsze jest ryzyko związane z zabiegiem. Rośnie ono natomiast zaś wraz ze stopniem zaawansowania zaćmy, której często towarzyszą inne dolegliwości okulistyczne.

WZiSS/AW