Miasto pomoże w likwidacji azbestu
Wyroby azbestowe były kiedyś bardzo popularnym środkiem używanym w budownictwie. Dzisiaj wiemy, że powodują one szereg chorób zagrażających życiu i zdrowiu, dlatego tak ważne jest ich usunięcie, np. z dachów czy ścian.
W związku z realizacją "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Poznania na lata 2021-2032" finansowane są:
- demontaż, zapakowanie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest
lub
- zapakowanie odpadów zawierających azbest składowanych na nieruchomości, transport i unieszkodliwienie tych wyrobów.
Miasto zleci usunięcie azbestu wykonawcy wybranemu w przetargu i poniesie w całości koszty wykonania tej usługi.
Na ten cel zabezpieczono w miejskim budżecie 200 tys. zł. Jeśli pojawi się taka możliwość, Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania będzie wnioskował o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (w poprzednich latach udało się pozyskać takie wsparcie z ogólnopolskiego programu).
Nabór do końca kwietnia
Tak jak w poprzednich latach wnioski mogą składać osoby fizyczne, w tym użytkownicy rodzinnych ogrodów działkowych, przedsiębiorcy oraz osoby prawne posiadające na swoich nieruchomościach w Poznaniu wyroby zawierające azbest (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe). Niezbędne jest posiadanie tytułu prawnego do takiej nieruchomości.
Nabór potrwa do 30 kwietnia.
Wnioski można składać:
- drogą pocztową: Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań;
- elektronicznie: za pomocą platformy e-PUAP (adres skrytki: /UMPoznan/Fn lub /UMPoznan/SkrytkaESP) lub przesyłając dokument na adres do doręczeń elektronicznych Urzędu Miasta Poznania (AE:PL-46081-20925-AEABE-27), opatrzony podpisem elektronicznym;
- osobiście: w punkcie podawczym Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, Sala Obsługi Klienta ul. Gronowa 20 wejście B, I piętro stanowisko G (w godzinach pracy urzędu).
Szczegóły dotyczące programu oraz wzory wniosków, wraz z listą wymaganych dokumentów, można znaleźć na stronie internetowej Poznań bez azbestu. Informacji udzielają również pracownicy urzędu miasta - telefonicznie pod numerem: 61 646 33 44 oraz drogą mailową: azbest@um.poznan.pl.
Duże zainteresowanie
Program likwidacji azbestu realizowany jest od 2021 r. i cieszy się wśród poznaniaków dużym zainteresowaniem. Najczęściej swój udział w programie zgłaszają osoby indywidualne, w tym użytkownicy rodzinnych ogrodów działkowych.
W ciągu 4. edycji programu Wydział Klimatu i Środowiska UMP zrealizował 607 wniosków. Z terenu Poznania usunięto ponad 823 tony azbestu - z czego ok. 344 tony stanowiły pokrycia dachowe, 15 ton pochodziło z elewacji budynków, a ponad 464 ton to odpady azbestowe składowane na terenie nieruchomości.
AJ