Ławica się zmienia

Data wprowadzenia zmian mogła wzbudzić u pasażerów podejrzenia, że to jest żart, ale od godzin porannych 1 kwietnia pierwsze 4 linie kontroli wyposażone w nowoczesne prześwietlarki bagażu w III standardzie zostały uruchomione. Po zakończonym montażu, szkoleniach i wszelkich niezbędnych testach rozpoczęto proces przekierowywania ruchu pasażerskiego na nowe urządzenia, których docelowo będzie 6. Są one dłuższe od poprzednich - 20 zamiast 12 metrów. Dzięki temu nawet 5 pasażerów będzie mogło jednocześnie wykładać bagaż do sprawdzenia. Wcześniej jedna osoba wkładała rzeczy do nawet trzech pojemników. Po wprowadzeniu zmian wystarczy jeden. Szybkość prześwietlania znajdujących się na nich rzeczy zwiększy się nawet 2,5 razy. Wcześniej było to 150 tacek na godzinę.
Dla pasażerów największą zmianą będzie możliwość przewożenia elektroniki i płynów bez konieczności ich wyjmowania. Niebawem pojawią się też innowacyjne skanery do obuwia, umożliwiające wykrywanie metali i materiałów wybuchowych bez konieczności zdejmowania butów.
Przebudowa Centralnej Strefy Kontroli Bezpieczeństwa (CSKB) objęła także jej relokację i powiększenie - została odwrócona o 90 stopni i rozciągnięta na teren dotychczasowej hali odlotów. Dzięki tej zmianie zwiększy się przepustowość i komfort pasażerów, a cała modernizacja zakończy się w maju 2025 roku.
Komfortowa przestrzeń terminalowa i nowoczesna strefa handlowo-usługowa
W ramach inwestycji Port Lotniczy Poznań-Ławica przeprowadził także kompleksową przebudowę terminalu odlotów i strefy handlowo-usługowej. Współpraca z Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zaowocowała otwarciem nowoczesnej przestrzeni obejmującej sześć lokali. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak wielkoformatowe ekrany LED (124 m²), systemy analizy ruchu klientów i elektroniczne etykiety cenowe, nowa strefa handlowa oferuje nowoczesne i komfortowe warunki zakupów.
Całkowity koszt inwestycji przekroczy 70 milionów złotych, z czego niemal 30 milionów pochodzi z funduszy unijnych.
Wszystkie te inwestycje mają znacząco podnieść standardy obsługi pasażerów, poprawić komfort oczekiwania na samolot oraz zwiększyć bezpieczeństwo podróży. Kompleksowa modernizacja infrastruktury oraz wdrożenie nowoczesnych technologii pozwoli na usprawnienie procesów lotniskowych i dostosowanie portu do rosnącego ruchu lotniczego. Wzrost liczby pasażerów potwierdza sukces tych działań - w 2024 roku liczba obsłużonych podróżnych przekroczyła 3,6 miliona, a prognozy wskazują, że w całym roku 2025 osiągnie poziom zbliżony do 4 milionów pasażerów.
Pod koniec marca zaczął obowiązywać wiosenno-letni rozkład lotów. Z Poznania będzie można dolecieć do 47 miejsc liniami regularnymi. Gdzie dokładnie i czy tegoroczne destynacje przyczynią się do pobicia rekordu w kolejnym roku? Można o tym przeczytać w komunikacie na stronie poznan.pl - Gdzie polecieć z Poznania w 2025 roku?
Ławica, RB
Zobacz również

Nowe miejsca w Poznaniu

Miejskie przedszkola są świetnie wyposażone. Warto wybrać je podczas rekrutacji

7 kwietnia tramwaje wracają na trasę piątkowską
