Laureaci "Zielonego Poznania" wyłonieni

Znani są już laureaci i wyróżnieni w miejskim konkursie na najlepsze aranżacje przydomowych ogródków, balkonów, zieleńców i elewacji. Podczas 29. edycji uhonorowano niemal 30 osób i instytucji. W środę odbyła się uroczysta gala, podczas której statuetki wręczył im Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Na zdjęciu zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski oraz laureaci - grafika artykułu
Znani są już laureaci i wyróżnieni w miejskim konkursie na najlepsze aranżacje przydomowych ogródków, balkonów, zieleńców i elewacji

W tym roku już po raz dwudziesty dziewiąty prezydent Poznania zaprosił mieszkańców miasta do wzięcia udziału w konkursie "Zielony Poznań". Plebiscyt na stałe wpisał się w historię stolicy Wielkopolski i wciąż zadziwia liczbą uczestników zakochanych w swoich ogrodach, tarasach czy innych miejscach zieleni.

- O zieleni w mieście decyduje nie tylko liczba parków czy skwerów, ale również, a może przede wszystkim, ogrody przydomowe czy działkowe, kwieciste tarasy i balkony - czyli te miejsca, które z wielką troską i zaangażowaniem są tworzone i pielęgnowane przez samych mieszkańców - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Gratuluję wszystkim laureatom i wyróżnionym i dziękuję za Państwa pracę oraz zaangażowanie w upiększaniu naszego miasta" - dodał.                                                                                                                         

Rywalizacja w konkursie składała się z dwóch etapów - osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. Te najwyżej punktowane przeszły do etapu drugiego, gdzie oceniała je powołana przez prezydenta Poznania Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Okręgowego Zarządu PZD, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta. 

Spośród 82 obiektów komisja wyłoniła 15 laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała 11 wyróżnień, w tym wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu UAM w Poznaniu w kategorii "Zieleń i woda" oraz wyróżnienie Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

LAUREACI

W kategorii zieleńce:  

  • 1 miejsce (ex aequo) Kazimierz Nowak (Rataje)
    "Restauracja Umberto"- Grzegorz Pęchorzewski  (Stare Winogrady)
  • 2 miejsce Mateusz Purcel (Piątkowo)
  • 3 miejsce Izabela Szwajkowska (Winiary)

 W kategorii balkony:

  • 1 miejsce Patrycja Solińska (Jeżyce)
  • 2 miejsce Michał Klauziński (Stare Miasto)
  • 3 miejsce Dorota i Maciej Majewscy (św. Łazarz)

W kategorii ogród przydomowy:

  • 1 miejsce Bożena i Leszek Puzdrowscy (Wilda)
  • 2 miejsce Krystyna Skalska (Starołęka-Minikowo)
  • 3 miejsce Marek Śliwka (Podolany)

W kategorii działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych:

  • 1 miejsce (ex aequo) Tomasz Dylewski ROD "Pomet";
    Grzegorz Czajka Stowarzyszenie ogrodowe "Kajka"
  • 2 miejsce Bogusława i Rafał Antkowiak ROD "Mazurek"
  • 3 miejsce Grażyna Śledzińska ROD "Żwirki i Wigury II"

 W kategorii pasy zieleni :

  • 1 miejsce Stowarzyszenie Przyjaciół Śródki i okolic "Śródeja"

Wyróżnienie Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa UP przyznano za zieleniec pomiędzy blokami, utworzony i utrzymywany dużym nakładem pracy i starannością. Przyznano go Kazimierzowi Nowakowi (Rataje). - Zieleniec stanowi miejsce przyjazne dla mieszkańców, przechodniów i małych zwierząt oraz jest przydatny dla hortiterapii biernej i czynnej - tłumaczy dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Natomiast wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM  za "Zieleń i wodę" przyznano ogrodowi Krystyny Skalskiej (Starołęka-Minikowo), w którym w niezwykle estetyczny sposób połączone zostały elementy naturalne i sztuczne, tworząc finalnie kompozycję naturalistyczną, będącą doskonałym miejscem wytchnienia. - Pięknie ułożone kamienie, nasadzenia roślin wodnych i błotnych, a przede wszystkim samo oczko wodne stanowią oazę dla żywych organizmów, realizującą równocześnie zadania małej retencji. To wyróżnienie to podkreślenie wagi, że w dobie zmieniającego się klimatu  i postępującej urbanizacji miast każde miejsce zielone,  a szczególnie takie, w którym dostępna jest dla zwierząt woda, jest istotne z przyrodniczego punktu widzenia - wyjaśnia prof. UAM dr hab. Justyna Wiland, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. 

Obiekty zgłoszone do 29. edycji konkursu w poszczególnych kategoriach miały różny styl. Pojawiły się ogrody z tajemniczymi zakątkami, przyjazne wypoczynkowi i bioróżnorodności, z interesującymi wydzielonymi przestrzeniami, działki - z artystycznymi aranżacjami, balkony z ciekawą uprawą i oryginalnym prowadzeniem oraz efektownym doborem roślin, ukwiecone pasy zieleni, czy zieleniec z przestrzenią przyjazną mieszkańcom.

WYRÓŻNIENIA

Miejska Komisja Konkursowa rekomenduje także wyróżnienia w kategoriach:

Ogród przydomowy:

  • Halina Janda (Wola) za tajemnicze zakątki w ogrodzie.
  • Beata Banachowicz (Świerczewo) za ogród przyjazny wypoczynkowi.
  • Agata i Przemysław Wojtynek (Krzyżowniki-Smochowice) za interesujące wydzielenie przestrzeni ogrodowej.
  • Stanisław Latuszak (Starołęka-Minikowo) za ogród przyjazny bioróżnorodności.

 Balkon:

  • Żaneta Jankowska (Stare Winogrady) za duże zaangażowanie w uprawę i oryginalne prowadzenie roślin.
  • Alina Kasprzak (Nowe Winogrady Północ) za wieloletnie zaangażowanie w dekorację balkonu i ciekawy dobór roślin.

Działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych:

  • Longina Teisner z ROD Zagajnik za artystyczne aranżacje.

 Zieleniec:

  • Magdalena Bobrowska za przestrzeń przyjazną mieszkańcom

Pasy zieleni:

  • Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Winogrady", Administracja Osiedla Wichrowe Wzgórze za ukwiecenie pasa zieleni przy ulicy Armeńskiej na osiedlu Wichrowe Wzgórze.

W dwudziestu dziewięciu odsłonach konkursu "Zielony Poznań" wzięło udział ponad 93 tys. uczestników. Do tegorocznej edycji zgłoszono 2 304 obiekty.

Lista laureatów i wyróżnionych dostępna jest w załączniku oraz na stronie internetowej: www.poznan.pl/zielonypoznan.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację XXIX edycji konkursu ufundowało Miasto Poznań oraz partnerzy Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 

PD

Załączniki