Kulturalny Stary Rynek

Już 27 czerwca rozpoczną się atrakcje w ramach Kulturalnego Starego Rynku. Na poznaniaków i poznanianki czekają spektakle, kino plenerowe i koncerty. Cykl bezpłatnych wydarzeń potrwa do końca wakacji. 

Zdjęcie przedstawia Stary Rynek. Widac na nim tłum ludzi i stoiska z pamiątkami. - grafika artykułu
Latem na Starym Rynku będzie się odbywać wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Estradę Poznańską

Płyta Starego Rynku będzie gościć bogaty program wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Estradę Poznańską. Cykl będą współtworzyć również niezależne instytucje zajmujące się muzyką, widowiskami lub animacją, wyłonione w ramach organizowanego konkursu.

Szeroki wachlarz rytmów 

- Chcemy, żeby ten letni czas był wypełniony wspaniałą, dobrą jakościowo muzyką - mówi Aleksander Gęsiński, koordynator Produkcji i Programu Estrady Poznańskiej. - W tym roku na koncertach będzie można usłyszeć różnego rodzaju gatunki. Będzie jazz, muzyka eksperymentalna, elektroniczna, także myślę, że bardzo wiele osób znajdzie coś dla siebie na Starym Rynku.

Koncertowych emocji zapewnią m.in. Gosia i Kuba Marciniakowie  (8 lipca, godz. 17.00), czyli duet czerpiący z muzyki poważnej, jazzowej oraz ludowej, który zagra  na balkonie Pałacu Działyńskich. W neosoulowe klimaty, pomieszane z R&B wprowadzi Neons (11 lipca, 19.00), w którego skład wchodzą Maurycy Olszlegier oraz Natalia Hoffmann. W kolejnym tygodniu scenę przejmą Adam Romel i Aleksander Rudawski (18 lipca, godz. 19.00).

Uczestnicy i uczestniczki usłyszą także podwójny koncert (1 sierpnia, godz. 19.00), na którym zaprezentują się Córy, czyli żeński duet, łączący hip-hop i soul oraz boysband Kosmonauci, wywodzący się z tradycji jazzowych, czerpiący z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Nietypowe brzmienia zapewni zespół Babadag (25 lipca, godz. 19.00), tworzący muzykę "organiczną", graną głównie na instrumentach akustycznych, nawiązującą do pierwotnych brzmień i rytmów.

Fanów i fanki muzyki alternatywnej może przyciągnąć koncert grupy Alameda 5 (8 sierpnia, godz. 19.00). Zespół zajmuje się muzyką na pograniczu wielu gatunków, od modern krautrock do electronic fusion. Podwójne emocje zapewni kolejny łączony występ (22 sierpnia, godz. 19.00), na którym mikrofony przejmie Willa kosmos - poznańscy artyści, specjalizujący się w alternatywnych rytmach z nurtu modern punk rock oraz zespół Promyki, grający punk. Klasycznych rytmów dostarczy występ Orkiestry dętej (28 sierpnia, godz. 12.00). Cykl koncertów zamknie zespół jaava (29 sierpnia, godz. 19.00), grający muzykę alternatywną inspirowaną awangardowym rockiem i postpunkiem.

Swingująca Starówka i filmowe emocje

Kameralne koncerty jazzowe powrócą do Poznania w ramach Kulturalnego Starego Rynku. Na mieszkańców i mieszkanki miasta czekają aż 4 niedzielne spotkania z muzyką improwizowaną. Cykl rozpocznie występ formacji jazzu tradycyjnego Dixie Company (30 czerwca, godz. 12.00), będącego jednocześnie gospodarzem Swingującej Starówki. Muzycznych emocji dostarczy również Patrycjusz Gruszecki, trębacz i wokalista wraz z zespołem (7 lipca, godz. 12.00). Publiczność pozna także muzykę w wykonaniu Marynata Gypsy Trio (28 lipca, godz. 12.00), a cały cykl zamknie koncert Happy Jazz Bandu (11 sierpnia, godz. 14.00).

Pasjonatów wielkiego ekranu może przyciągnąć na Stary Rynek kino plenerowe. Na poznaniaków i poznanianki czekają 4 seanse pod chmurką. Wybrane produkcje skupiają  się na zderzeniu nieoczywistych obrazów miast i bohaterów filmowych. Widzowie i widzki zobaczą filmy takie jak: "Blade Runner" (10 lipca, godz. 21.45), "Najgorszy człowiek na świecie" (17 lipca, godz. 21.30), "Berlin Calling" (7 sierpnia, godz. 21.00) oraz "Ema" (21 sierpnia, godz. 20.30).

Teatr na płycie rynku 

Kulturalny Stary Rynek oferuje również emocje prosto z desek teatrów. Przygotowano 3 spektakle, odbywające się 11, 18 oraz 25 sierpnia, wszystkie o godzinie 12.15.

Spektakle od Teatru Animacji będą skupione wokół tego, co znane w stolicy Wielkopolski. "Misja Poznań - gdzie są koziołki" w reżyserii Marka A. Cyrisa opowiada o parze detektywów, którzy dostali poważne zlecenie. Muszą znaleźć uprowadzone słynne koziołki. "Misja świat - Dynks i Wihajster na tropie" przedstawia historię tej samej pary bohaterów, którzy tym razem szukają m.in.skradzionych skrzydeł Pegaza z dachu Opery Poznańskiej czy lwa podtrzymującego fontannę na Dziedzińcu Różanym Zamku. Jak podają organizatorzy, spektakl jest przygodą pełną nagłych zwrotów akcji, śmiechu i krajoznawczych ciekawostek.

Grupa TeatRyle, zaprasza na "Włoszczyznę", której głównymi bohaterami są Seler i Pietruszka, który wraz z Marchewką i Porem wracają do swojej ojczyzny - Włoch. Postacie odgrywane są przez lalki stworzone przez Olgę Ryl-Krystianowską, a ich przygodę dopełnią piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów Europy.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kulturalnego Starego Rynku są darmowe. Więcej informacji na temat poznańskich atrakcji znajduje się na stronie internetowej Estrady Poznańskiej. Przez całe lato na poznańskich osiedlach organizowane będą także wydarzenia w ramach Lata z Estradą, o którego programie można przeczytać na stronie UMP

AG