Kardynał Zenon Grocholewski Honorowym Obywatelem Miasta Poznania

Dzisiaj, 4 lipca, w Sali Białej Urzędu Miasta prezydent Ryszard Grobelny i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz wręczyli Kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. W ten sposób wyrażono głęboki szacunek dla wybitnej działalności publicznej i naukowej, w szczególności w zakresie nauk prawniczych Kardynała Zenona Grocholewskiego.

Uroczystość w Urzędzie Miasta - grafika artykułu
Uroczystość w Urzędzie Miasta

Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski urodził się w Bródkach (woj. poznańskie). Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz studia prawa kanonicznego na Papieskim uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1969 r.- licencjat, 1972 r. - doktorat). Ponadto, uzyskał tytuł Adwokata Rotalnego po ukończeniu 3-letniego Studium Rotalnego.

W latach 1972 r. - 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Od 1999 r. jest prefektem Kongregacji do Spraw Wychowania Katolickiego. W 1983 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II, a w 1991 r. został podniesiony do godności arcybiskupiej. Natomiast po przejściu z Sygnatury Apostolskiej do Kongregacji Wychowania Katolickiego w roku 2001 został włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Oprócz pracy w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej i obecnie w Kongregacji do Wychowania Katolickiego pełnił i nadal pełni liczne funkcje w Kurii Rzymskiej, gdzie nadal jest konsulatorem Papieskiej Rady do interpretacji Tekstów Legislacyjnych, przewodniczącym Komisji dotyczącej Adwokatów, członkiem Papieskiego komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych oraz członkiem Kongregacji Biskupów.

Kardynał Grocholewski pełni również szereg funkcji akademickich. Od 1999 roku jest Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Wygłaszał referaty i sympozja we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Słowacji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie, Rosji i in. Jest autorem licznych artykułów i recenzji w czasopismach specjalistycznych ("Periodica", "Angelicum", "Ius matrimoniale"). Należy do redakcji następujących czasopism naukowych prawa kanonicznego: "Monitor Eccclesiasticus", "Ius Matrimoniale". Łącznie jest autorem ponad 700 publikacji w 12 językach.

Kardynał jest członkiem licznych stowarzyszeń naukowych, postulatorem sprawy beatyfikacji i kanonizacji Edmunda Bojanowskiego (ogłoszony błogosławionym w 1999 r.) oraz siostry Sancji Szymkowiak (sprawa jest w toku).

Posiada szereg tytułów honorowych. Jest - między innymi - honorowym obywatelem miasta Trentom, Princeton, New Jersey, honorowy obywatel miasta Akropoli we Włoszech, miasta Levoèa w Słowacji oraz honorowym członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Włoskich i Słowacji.

Oprócz złotych medali za licencjat i za doktorat oraz honorowych obywatelstw i członkostw, otrzymał Medal Honorowy "Polonia Semper Fidelis" za zasługi dla biografistyki polonijnej, doktorat honoris causa Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1998 r.), a także doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1999 r.).

Jest jednym z najwybitniejszych kardynałów Kościoła Katolickiego, znawcą i praktykiem prawa kanonicznego. W swojej postawie życiowej odznacza się głębokim humanizmem, otwarciem na innego człowieka oraz tolerancją, wytrwałością w poszukiwaniu prawdy, wiernością podstawowym zasadom życia społecznego, pracowitością, rzetelnością i sumiennością w wykonywaniu powierzonych zadań, wysokim poczuciem sprawiedliwości, ciągłą gotowością do podejmowania coraz to nowych wyzwań.