KAMERY NA GRUNWALDZIE JUŻ DZIAŁAJĄ

System monitoringu wizyjnego na Grunwaldzie jest kolejnym etapem budowanego od 2001 roku systemu monitorowania miasta. W ramach zakończonej inwestycji uruchomiono 6 nowoczesnych, szybkoobrotowych kamer, które zamontowane zostały wzdłuż ulicy Głogowskiej, od dworca PKP do wiaduktu Górczyńskiego. W Komisariacie Policji Poznań-Grunwald stworzono "serce" systemu tzw. Centrum Dozoru, w którym funkcjonariusze obserwują obrazy z kamer i sterują nimi. Inwestycja kosztowała 1 mln 470 tys.złotych, z czego 300 tys.pochodziło z budżetów samorządów pomocniczych Grunwaldu. Docelowo w całej dzielnicy zamontowanych zostanie 25 kamer.
System monitoringu wizyjnego miasta w Poznaniu jest jednym z najbardziej rozwiniętych i najbardziej nowoczesnych w kraju. Już w tej chwili poznańscy policjanci obserwują różne obszary miasta za pomocą 39 kamer, co zdecydowanie zwiększa szanse na wykrycie przestępstw bądź wykroczeń już w momencie ich popełniania. Kamery zainstalowane są na Jeżycach (13 kamer na Rondzie kaponiera i 2 w przejściu podziemnym do dworca PKP), na terenie Dworca Głównego PKP (4 kamery), na Starym Mieście (14 kamer monitoruje płytę Starego Rynku z przyległymi ulicami). Już wkrótce rozpocznie się montaż kamer na przystankach Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Obraz ze wszystkich kamer w systemie widoczny jest w trzech komisariatach: Poznań-Jeżyce, Poznań-Stare Miasto i Poznań-Grunwald.
Najważniejszym elementem monitoringu wizyjnego jest ring światłowodowy zbudowany dla potrzeb Systemu Łączności Służb Ratownictwa i Bezpieczeństwa Publicznego. Umożliwia on przesyłanie obrazu, dźwięku i wszelkich innych danych pomiędzy wszystkimi służbami, co przyczynia się do lepszej koordynacji działań i skuteczniejszych akcji. Budowa ringu długości 33 km sfinansowana została ze środków miejskich kwotą 1 mln 300 tys.złotych.
Z danych Policji wynika, że w okolicach, w których zainstalowane są kamery, przestępczość zmalała w niektórych miejscach (np. na Jeżycach) nawet o 50 procent.
Budowę nowej strażnicy dla poznańskich strażaków rozpoczęto w 2001 roku. Jej powierzchnia całkowita wynosi 5000 tys.metrów kwadratowych, z czego powierzchnia zabudowy (wraz ze zjazdem do parkingu i wieżą) to 2.600 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to ponad 9 milionów złotych.
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
