Jubileuszowy Tydzień Zrównoważonego Transportu
Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 20 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców.
- Poznań od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - W tym roku zachęcamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych z tej okazji, ale przede wszystkim do realnego korzystania z różnych form przemieszczania. Tramwaj, autobus, pociąg lub rower nie od dziś stanowią bardzo dobrą alternatywę dla podróży samochodem.
Na ponad tydzień przed rozpoczęciem kampanii już blisko 150 polskich samorządów zarejestrowało swój udział w ETZT, w tym także Poznań. W 2020 roku, mimo pandemii Covid-19, odnotowano drugą najwyższą liczbę zgłoszeń w historii, a udział w inicjatywie wzięło prawie 3000 miast i miejscowości z 53 państw.
Tegoroczny temat przewodni kampanii ma zwrócić uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii Covid-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego. HasłoETZT w tym roku brzmi"Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie". Każdy jest zachęcany do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta i regionu. Bardzo ważne jest, żeby wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.
Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji jest zdrowie psychiczne. Często zapominamy, że dobrze funkcjonujący transport może znacząco wpływać na stan zdrowia psychicznego i samopoczucie. Z badań wynika, że dojazdy trwające od 60 do 90 minut mają najbardziej negatywny wpływ na samopoczucie. Z kolei jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu, ponieważ poprawiają przepływ krwi, uwalniają endorfiny i zmniejszają ogólny poziom stresu. Nawet 30 minut podróży piechotą lub rowerem dziennie może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Ryzyko zachorowania na depresję u osób aktywnych fizycznie jest mniejsze nawet o 30 proc.
Aktywna mobilność zastępująca przemieszczanie się samochodami może nieść ze sobą dwa pozytywne skutki: poprawę zdrowia fizycznego i zmniejszenie emisji spalin. Obejmujące okres 5 lat badania brytyjskie wykazały, że osoby dojeżdżające do pracy na rowerze mogły się pochwalić aż o 46 proc. niższym ryzykiem rozwoju chorób serca i o 45 proc. niższym ryzykiem zachorowania na nowotwór.
Kampania w tym roku jest również ściśle powiązana z Europejskim Rokiem Kolei 2021. Poznań już od kilku lat aktywnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz spółkami Koleje Wielkopolskie i REGIO w celu zachęcenia do przesiadki z samochodu nie tylko na tramwaj lub autobus, lecz także na pociąg.
Program wydarzeń z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021
Piątek - 17 września: niespodzianka (szczegóły zdradzimy w czwartek - 16 września)
Sobota - 18 września, godz. 9:45: autobusowy fotoday
W sobotę każdy miłośnik komunikacji miejskiej będzie miał wyjątkową i niepowtarzalną okazję "złapania" na zdjęciach autobusów takiej samej marki wszystkich dziewięciu przewoźników realizujących przewozy na liniach ZTM, czyli: MPK Poznań, Rokbus Rokietnica, Kombus Kórnik, Translub Luboń, PUK Komorniki, ZKP Suchy Las, TP Bus Tarnowo Podgórne, Transkom Koziegłowy (gmina Czerwonak) i ZK Kleszczewo.
Charakterystyczne autobusy w różnych barwach spółek, wyruszą w trasę po centrum Poznania o godz. 9:45. Autobusy wykonają trzy pętle ulicami: al. Króla Przemysła II - rondo Szczęśliwej Podróży - al. Króla Przemysła II - Towarowa - Powstańców Wielkopolskich - al. Niepodległości - Święty Marcin - rondo Kaponiera - Roosevelta - Libelta - al. Niepodległości - Święty Marcin - Wieniawskiego - Fredry - al. Niepodległości - Towarowa.
Uwaga! Przejazdy będą się odbywać bez pasażerów.
Przejazd odbywać się będzie w normalnym ruchu ulicznym (co około 2 minuty), a na trasie będzie można wykonać zdjęcia autobusów. Następnie pojazdy rozjadą się do punktów gry miejskiej, gdzie także będzie można wykonać zdjęcie pojazdu z zewnątrz.
Sobota - 18 września, godz. 11:00-17:00: gra miejska Wyjście Smoga
W Poznaniu pojawił się nowy czarny charakter - Smog, który zatruwa życie mieszkańcom. Podróżując autobusami, tramwajami i koleją, dojeżdżając do pracy rowerem lub po prostu chodząc pieszo - możesz go pokonać. Organizatorzy zachęcają do korzystania z transportu publicznego, a przede wszystkim do zebrania ekipy i wzięcia udziału w grze.
Na uczestników czeka nie tylko świetna zabawa, ale także potężna dawka wiedzy na temat Poznania i historii związanej z transportem publicznym. Będzie się można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i otrzymać dużą dawkę przydatnych informacji związanych z poruszaniem się w przyjazny dla środowiska sposób! Będzie można także wygrać atrakcyjne nagrody.
Zgłosić się można poprzez specjalną stronę internetową: https://www.subscribepage.com/wyjsciesmoga
Zapisać się można także poprzez zgłoszenie się w sobotę - 18 września na jednym z punktów zadaniowych. Punkty znajdować się będą w poniższych lokalizacjach (mapa i szczegóły dostępne są na stronie zgłoszeniowej):
- Pl. Wolności
- Dworzec Zachodni (przy poczcie)
- Pl. Mickiewicza (przy krzyżach)
- Plac Andersa / Stary Browar
- Marcinkowskiego (Muzeum Narodowe)
- Kazimierza Wielkiego/Strzelecka
- Most Teatralny
- Plac Bernardyński
- Urząd Marszałkowski
- Dworzec Letni
Niedziela - 19 września, godz. 12:00-16:00: festyn komunikacyjny MPK Poznań na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie
Podczas imprezy będzie można obejrzeć nowoczesne autobusy i tramwaje MPK Poznań, w tym najnowsze pojazdy elektryczne zakupione w ramach projektu "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu" (w minionych dniach pierwsze z 37. zamówionych pojazdów wyjechały już na ulice miasta). Zaprezentowane zostaną również wykorzystywane przez MPK Poznań pojazdy ratownictwa technicznego oraz autobusy użytkowane przez przewoźników z podpoznańskich gmin, a Mateusz Wawrowski - miłośnik komunikacji i klocków Lego - zaprezentuje wykonane przez siebie modele.
Tradycyjnie już uczestnicy będą mogli wziąć udział w zwiedzaniu zajezdni z pokładu tramwaju. Dzięki temu będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki zajezdni. Nie zabraknie również innych atrakcji. Będzie można oznakować swój rower - do udziału w festynie zaproszono bowiem funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Natomiast policjanci ruchu drogowego zaprezentują radiowozy i sprzęt, którego używają podczas służby. Przyjadą także strażacy ochotnicy z Głuszyny, którzy pokażą swój najnowszy samochód ratownictwa technicznego. Wspólnie z Kołem Logistyków Politechniki Poznańskiej przeprowadzone zostaną konkursy z nagrodami.
Aby ułatwić dojazd na Franowo uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa - tramwaje linii F będą kursować po trasie: Zajezdnia Franowo - Górny Taras Rataj - Hetmańska - Głogowska - Most Teatralny - rondo Śródka - Kórnicka - Zajezdnia Franowo.
Odjazdy tramwaju F:
- z przystanku Rondo Kaponiera: godz. 11:37, 12:17, 12:57, 13:37, 14:17 i 14:57;
- z zajezdni Franowo: 12:25, 13:05, 13:45, 14:25, 15:05 i 15:50.
Poniedziałek - 20 września: start konsultacji społecznych koncepcji trasy tramwajowej "Poznań Wschód"
Jak powinna wyglądać i którędy przebiegać trasa tramwajowa od pętli na Zawadach do stacji kolejowej Poznań Wschód? Konsultacje społeczne w formie ankiety internetowej rozpoczną się 20 września i potrwają do 17 października, jednak już dziś Miasto Poznań i Zarząd Transportu Miejskiego zachęcają do udziału.
Więcej informacji na stronei ZTM Poznań
Środa - 22 września: Dzień bez Samochodu i darmowa godzina korzystania z roweru miejskiego
W środę (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).
Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.
UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.
Poznański Rower Miejski - darmowa godzina
Do obchodów ETZT 2021 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. Z okazji Dnia bez Samochodu - 22 września - każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.
Ponadto przez cały ETZT 2021, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.
ZTM