Herb Poznania - wyjątkowa wystawa wróciła na plac Kolegiacki

Na Wolny Dziedziniec urzędu miasta powróciła wystawa poświęcona herbowi Poznania. Została jednak wzbogacona o nowe plansze - dzięki nim można poznać historię innych symboli stolicy Wielkopolski. 

Na zdjęciu wystawa i przyglądający się jej ludzie - grafika artykułu
Poznajmy herb Poznania - wyjątkowa wystawa wróciła na Wolny Dziedziniec urzędu miasta

Wystawa nosi tytuł "Poznaj herb Poznania", a jej autorem i pomysłodawcą jest Aleksander Bąk, heraldyzer oraz weksylograf, syn Jerzego Bąka - poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, który jest autorem stylistyki obecnej formy herbu. Po raz pierwszy można było ją oglądać w sierpniu - teraz wróciła na Wolny Dziedziniec urzędu miasta w powiększonej wersji. 

Ekspozycja składa się z udostępnianych już wcześniej 21 plansz podzielonych na 7 sekcji dotyczących kolejno: historii herbu Poznania, jego budowy, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symboliki muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz korony miasta stołecznego. Do nich dołączyło sześć nowych, poświęconych symbolom Poznania, jego sztandarowi, łańcuchowi prezydenta, a także wyróżnieniom i nagrodom miejskim. Na specjalnej planszy można też przeczytać wprowadzenie, na którym sam autor wystawy wyjaśnia jej najważniejsze założenia.  

Pierwszej ekspozycji towarzyszyła premiera książki wydanej we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania: "Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki". Jej autorem jest prof. Paweł Stróżyk, historyk UAM, specjalista w dziedzinie heraldyki. Album przedstawia historię poznańskiego herbu i poprzedzających go znaków, reprezentujących władze i mieszkańców Poznania. Możemy w niej zobaczyć najstarsze zachowane pieczęci miejskie, a także różne warianty, odmiany i redakcje herbu, aż do jego dzisiejszej formy. Książka prezentuje również insygnia władzy, pieczęcie, monety, medale, poznańskie budowle, a nawet druki czy przedmioty będące wyposażeniem wnętrz - na których przez wieki pojawiał się herb Miasta. Album można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej oraz na stronie internetowej: www.sklep.wmposnania.pl

Wygląd herbu zmieniał się z upływem lat. Najstarszy jego znany wizerunek widnieje w dokumencie z 1344 roku - niewiele różnił się on od obecnego. W XIX wieku niemieckie władze niemieckie zmieniły kolorystykę herbu - mury miejskie zyskały wtedy kolor ceglany, a białego orła zastąpił czarny na złotym tle. W II Rzeczypospolitej herb został zatwierdzony w 1936 r. Mur miejski miał wówczas srebrny kolor, a orzeł był bez korony. Nie było jej również w czasach PRL, ale orzeł posiadał za to złotą przepaskę. Nad tarczą herbową brakowało korony. Prace nad zmianą współczesnego wzoru herbu rozpoczęły się w 1991 r. W 1997 r. Rada Miejska Poznania przyjęła herb w stylizacji autorstwa Jerzego Bąka. 

Wystawa na Wolnym Dziedzińcu będzie dostępna do 31 października.

AW