Gala Rodzin 2020

Podczas uroczystej Gali Rodzin poznaliśmy laureatów konkursów o tytuły: Superżłobek i Superprzedszkole. Doceniono też najlepszych partnerów Karty Dużej Rodziny. W tym roku - ze względu na pandemię - uroczystość była zorganizowana online.

Kadr ze spektaklu: na scenie lalka Króla w kolorowych szatach, obok informacje o Gali - grafika artykułu
Na zakończenie Gali zebrane przed monitorami rodziny mogły obejrzeć musical Teatru Animacji - "Nowe Szaty Króla" /fot. M. Zakrzewski

To już ósma Gala Rodzin w Poznaniu - tym razem wyjątkowa, bo pierwszy raz zorganizowana całkowicie online. Wydarzenie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Rodzina to nasi najbliżsi: osoby, które kochamy i o które się troszczymy - mówił Jacek Jaśkowiak. - To nasze dzieci, rodzice, dziadkowie i opiekunowie. Chcemy, by Poznań był dla nich wszystkich miejscem przyjaznym. By chcieli tu mieszkać, uczyć się, rozwijać swoje pasje i realizować marzenia. Staramy się, by mieli do tego jak najlepsze warunki. To główny cel naszej polityki prorodzinnej, w ramach której realizujemy wiele programów pomagających poznańskim rodzinom na co dzień. Zależy nam na tym, by nasi mieszkańcy czuli więź z Poznaniem od pierwszych chwil swojego życia - dlatego witamy ich Wyprawką dla Gzubka. Młodym rodzicom pomagamy w realizacji marzeń o posiadaniu potomstwa, dofinansowując zabiegi in vitro. Angażujemy się w dofinansowanie miejsc w żłobkach, inwestujemy w rozwój szkół i przedszkoli, wspierając rodziców i opiekunów. Pomagamy rodzinom wielodzietnym, m.in. realizując program wsparcia dla wieloraczków. Inwestujemy w miejsca kultury, sportu, wypoczynku i rekreacji, z których mogą korzystać całe rodziny. Jestem przekonany, że to najlepsza inwestycja w rozwój Poznania i w naszą przyszłość. 

https://www.youtube.com/watch?v=lNyR-igNIis&pbjreload=101

W tym roku po raz drugi Miasto Poznań zorganizowało konkurs na Superżłobek i Superprzedszkole. 

- Zdecydowaliśmy się na to, by pokazać te placówki, które potrafią spełnić oczekiwania rodziców: zapewnić doskonałą jakość opieki, wychowania i edukacji - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Od drugiej połowy grudnia do 11 stycznia mogły one zgłaszać się do konkursu. By to zrobić, trzeba było zwrócić szczególną uwagę na jakość i sposób prowadzenia zajęć. Do konkursu dopuszczaliśmy tylko te oferty, które miały poparcie co najmniej 60 proc. rodziców.

Zwycięzców wybrała Kapituła Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele urzędu miasta, komisji dialogu obywatelskiego, organizacji pozarządowych oraz Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Klub".

Tytuł Superżłobka publicznego otrzymał Poznański Zespół Żłobków - żłobek "Krecik". 

- Tytuł jest dla mnie i dla całego zespołu żłobków wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy z dziećmi i współpracy z rodzicami - mówi Sylwia Rogacka, dyrektorka Poznańskiego Zespołu Żłobków. - Dziękuję za to wyróżnienie. Żłobek jest miejscem radosnej zabawy, przestrzenią doświadczania świata, platformą nawiązywania kontaktów społecznych. Dziękuję więc rodzicom za zaufanie, inicjatywy, fantastyczną współpracę i otwartość na nasze pomysły. 

Tytuł Superżłobka niepublicznego otrzymał Niepubliczny Żłobek "Panda".

Jestem ogromnie wzruszona i dumna zarazem - przyznaje Agnieszka Wańska, dyrektorka żłobka. -  Dziękuję wszystkim ciociom, które dbają nie tylko o dobre samopoczucie naszych "pandziątek", ale również o ich rozwój. Dziękuję za ich empatię, inwencję i głowy pełne pomysłów. To wyróżnienie dodaje nam wiary, że zmierzamy w dobrym kierunku. Dziękuję też rodzicom za zaufanie, a dzieciom - za ich energię i uśmiech

W kategorii na Superprzedszkole publiczne prowadzone przez Miasto Poznań zwyciężyło Przedszkole nr 148 "Mali Europejczycy".

W imieniu całej społeczności przedszkolnej, dzieci i rodziców bardzo dziękuję za wyróżnienie - mówi Teresa Grad, dyrektorka przedszkola. - Naszym założeniem edukacyjnym, założeniem planu daltońskiego jest dać dzieciom to, co najważniejsze: samodzielność. Pozwolić im działać, być odpowiedzialnym za siebie i innych, współpracować. W naszym przedszkolu pomagamy dzieciom w trudnej sztuce porządkowania świata.

Poznańska polityka prorodzinna to nie tylko dbałość o żłobki i przedszkola. Miasto wspiera rodziców i dzieci na wiele sposobów.

- Wśród nich jest koordynacja działań miejskich instytucji i organizacji pozarządowych - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To również organizacja miejsc przedszkolnych  i żłobkowych oraz wypłata świadczeń przez Poznańskie Centrum Świadczeń. Jako pierwsi w kraju stworzyliśmy Centrum Inicjatyw Rodzinnych - jednostkę, której pracownicy zawsze posiadają pełną wiedzę, co się aktualnie dzieje w Poznaniu. Organizujemy też wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, takie jak Poznańskie Dni Rodziny, obchody Dnia Dziecka, Poznańska Parada Pokoleń czy Gala Rodzin. 

Dlatego tradycyjnie już podczas Gali uhonorowano najlepszych partnerów Karty Dużej Rodziny, wyłonionych na podstawie głosów rodzin wielodzietnych.

W kategorii najlepsza oferta partnerska 2020 r. wyróżnione zostały :

Palmiarnia Poznańska, Cukiernia Kandulski oraz Chata Polska S.A. W kategorii debiut wyróżnieni zostali: Spaghetteria Avanti, Lodowisko Ligawa i Restauracja Ratuszova.

Po zakończeniu Gali wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta mogli obejrzeć spektakl "Nowe Szaty Króla" - musical Teatru Animacji. Przedstawienie będzie dostępne online do czwartku, 4 lutego. Spektakl jest rekomendowany dla widzów powyżej 8 roku życia.

AW