"Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" - wyjątkowa wystawa we wrześniu w Poznaniu

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery. Prezentacja ich dorobku artystycznego zostanie wzbogacona o mało znany polski wątek w życiu artystów. Z jednej strony tworzą go bardzo bliskie relacje obojga z autorkami o polskim pochodzeniu - Bernice Kolko i Fanny Rabel, z drugiej - obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.
- Wystawa prac Fridy Kahlo była naszym marzeniem od wielu lat. Pomysł, żeby zrobić pierwszą i jedyną w swoim rodzaju prezentację dzieł artystki w Polsce, wydawał się szalony, ale nie niemożliwy. Ogromnym wyzwaniem było pozyskanie prac artystki - mówi Anna Hryniewiecka, dyr. Centrum Kultury Zamek. - Dużo czasu minęło, zanim udało nam się nawiązać kontakt z właścicielami kolekcji Gelmanów, do których należą bardzo znane prace Fridy Kahlo, dzieła Diego Rivery oraz najbardziej ikoniczne wizerunki fotograficzne artystki. Dwa lata temu podpisaliśmy umowę na wypożyczenie prac z tej kolekcji i rozpoczęliśmy współpracę z kuratorką wystawy, największą znawczynią sztuki Kahlo - dr Helgą Prignitz-Poda. Udało się nam także pozyskać prace Fridy z innych kolekcji. Jestem przekonana, że ta współpraca przyniesie pozytywny efekt i że ekspozycja będzie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w tym roku w naszym mieście i jedną z ważniejszych wystaw w Polsce.
Wystawa to - jak podkreśla dyr. Hryniewiecka - ogromne, skomplikowane, a także bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W jego realizacji Centrum Kultury "Zamek" może liczyć na wsparcie miasta zarówno od strony promocyjnej, jak i finansowej. Od 2015 roku przyznano CK Zamek - w formie dotacji celowej - 830 tysięcy złotych na organizację wystawy.
- Ta wystawa ma ogromne znaczenie dla naszego miasta. Jest ona potwierdzeniem tego, że marzenia się spełniają. Trzeba tylko chcieć. Bez ponadprzeciętnego zaangażowania i pasji dyrektor Hryniewieckiej oraz pracowników CK zamek, na pewno by się to nie udało - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Liczymy na to, że mieszkańcy Poznania będą tłumnie odwiedzać wystawę. Oczywiście liczymy też na turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Na pewno warto, bo wystaw dzieł Fridy Kahlo na świecie i w Europie było niewiele.
Promocji wydarzenia w kraju i zagranicą służyć ma bogaty program wydarzeń towarzyszących, realizowany we współpracy z polskimi i mekskańskimi instytucjami, w tym z ambasadą Meksyku.
- Wystawy Fridy Kahlo miały miejsce w największych muzeach na świecie, m.in. Musée de l'Orangerie w Paryżu, rzymskim Kwirynale czy Ermitażu. Cieszymy się, że teraz zostanie zorganizowana w Poznaniu - mówi Alejandro Negrin, ambasador Meksyku w Polsce. - Kultura jest dla nas najważniejszym narzędziem dialogu na świecie. Dlatego zależy nam na tym, by wystawę zobaczyło jak najwięcej osób. Z tego względu rząd Meksyku objął patronatem honorowym to wydarzenie i opracował bogaty program wydarzeń towarzyszących.
Program wystartuje w sierpniu tego roku, m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Obejmie on kursy o sztuce i kulturze Meksyku, wystawę fotograficzną "Diego i Frida: ukryty uśmiech", którą tworzą fotografie znanych artystów z epoki, a także cykl filmów "Meksyk Fridy Kahlo". Będzie też wydarzenie kulinarne, podczas którego będzie można poznać tradycyjne menu kuchni meksykańskiej z potrawami inspirowanymi przepisami Fridy Kahlo i Diego Rivery.
Sama wystawa, której wernisaż odbędzie się 27 września 2017 r. podzielona zostanie na kilka części. W Sali Wystaw zaprezentowane zostaną dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacques'a i Natashy Gelman z Meksyku. W Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć powszechnie znane, wręcz ikoniczne prace Fridy Kahlo, takie jak: m.in. "Autoportret z naszyjnikiem", "Portret Diego Rivery" i "Autoportret MCMXLI". W sumie pokazanych zostanie prawie 40 dzieł Kahlo i Rivery oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40.
Bezpośrednio z Sali Wystaw będzie można przejść do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą filmy dokumentalne, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo oraz jej męża.
W zachodnim skrzydle Zamku zobaczymy zdjęcia Bernice Kolko - fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. A w kolejnej sali prace Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo.
Idąc dalej, znajdziemy się w przestrzeni poświęconej "Wystawie Sztuki Meksykańskiej" w Polsce w 1955 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku. Znalazły się na niej prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany "La Mesa Herida" ("Zraniony stół"), który był największym obrazem kiedykolwiek namalowanym przez artystkę i ostatni raz widzianym właśnie wtedy w Polsce.
- Mam nadzieję, że wszyscy ci, którzy odwiedzą wystawę w Poznaniu, wyniosą z niej bardzo wiele - mówi Helga Prignitz-Poda, kuratorka wystawy. - Chciałabym, by wszyscy obiorcy wystawy zabrali ze sobą odwagę w sercach. Bo Frida Kahlo całym swoim życiem i pracą chciała nam tę ogwagę dawać. Jej obrazy są dla nas drogowskazami w tych niepewnych czasach. Dają też nadzieję, że można przezwyciężyć w życiu absolutnie największe przeszkody, tylko trzeba mieć wolę, żeby podążać za swoim talentem, sztuką i miłością.
Wystawę będzie można oglądać w Centeum Kultury zamek od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018. Towarzyszyć jej będą lekcje muzealne, wykłady, zwiedzania i warsztaty twórcze.
joanna Żabierek/biuro prasowe
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
