Finał Tygodnia Kobiet

Jak odnaleźć autentyczność w świecie pełnym idealnych wizerunków? Czy architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa? Kim są "Poznanianki 2024"? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas spotkania w Bibliotece Raczyńskich, które zakończy Tydzień Kobiet.

Wydarzenie w Bibliotece Raczyńskich zakończy Tydzień Kobiet - grafika artykułu
Wydarzenie w Bibliotece Raczyńskich zakończy Tydzień Kobiet

Tydzień Kobiet zwieńczył akcję "Poznanianki 2024" - sobotnie (26 października) spotkanie w Bibliotece Raczyńskich jest jego punktem kulminacyjnym. Już o godz. 12:00 będzie można wziąć tam udział w warsztacie i stworzyć feministyczną mapę Poznania. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy

Godzinę później uczestnicy spotkania zastanowią się, jak wygląda poznanianka. Martyna Olszak-Bachora, właścicielka agencji Easy Tiger, Magdalena Morysiak, psycholożka oraz Zuzanna Bućko, joginka, porozmawiają o tym, jak współczesne kanony piękna wpływają na samoocenę kobiet. Poszukają odpowiedzi na pytanie, jakie są źródła presji wyglądu - od mediów społecznościowych po społeczne oczekiwania - oraz w jaki sposób można odnaleźć autentyczność w świecie pełnym idealnych wizerunków. Eksperci podzielą się wskazówkami, jak poradzić sobie z negatywnym dialogiem wewnętrznym i wzmacniać pozytywną relację z własnym ciałem. 

O godz. 14:00 rozpocznie się panel poświęcony architekturze miasta i temu, jak wpływa ona na bezpieczeństwo kobiet. W debacie wezmą udział Paulina Kirschke z Fundacji Woykowska.org i Muzeum Historii Kobiet, Ewelina Jaskulska z Fundacji Architektoniczki oraz Jakub Głaz - krytyk architektury i publicysta. 

Agnieszka Budnik, literaturoznawczyni, autorka podcastu "Raport z literatury", o godz. 15:00 opowie o poznaniankach w literaturze. Wykład skupi się na analizie postaci oraz motywów związanych z mieszkankami stolicy Wielkopolski i zaprezentuje ich rolę w kontekście kulturowym i społecznym. Uczestnicy będą mieli okazję poznać sylwetki pisarek, bohaterki literackie oraz wpływ, jaki wywierają na lokalną tożsamość i historię. 

O godz. 16:00 rozpocznie się rozmowa z "Poznaniankami 2024" - Anną Janiak - założycielką Fundacji Fiona, Aleksandrą Grabowską-Szych, założycielką "Teatru Ogródkowego Oli i Artura na Strzeszynie Greckim w Poznaniu" oraz członkinią Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Peron 9.2: Małgorzatą Mielcarek.

Wieczór zakończy się rozmowami przy wspólnym stole (godz. 17:00) oraz galą finałową (godz. 18:00). Podczas niej "Poznanianki 2024" zostaną uhonorowane dyplomami, zaprezentowane zostaną również poświęcone im filmy, będące częścią kampanii społecznej.

Poznański Tydzień Kobiet trwa od 19 października. Związane z nim wydarzenia odbywają się w całym mieście. Zaplanowano je tak, by każdy znalazł coś dla siebie: Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych podczas Białej Soboty zapewnił (dzięki wsparciu Miasta) bezpłatne badania i konsultacje. Wśród licznych propozycji było też spotkanie z jogą hormonalną, warsztaty z psychologiem i kobieca sesja zdjęciowa. Przewidziano także warsztaty specjalnie dla mam oraz dla kobiet, które doświadczyły poronienia. 

Poznań od lat wspiera swoje mieszkanki - m.in. poprzez dofinansowywanie działań służących wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn, a także kierowane specjalnie dla nich programy związane z ochroną zdrowia. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podpisał Równościowy Plan Działania - dokument, który zawiera wiele propozycji warsztatów, szkoleń, kampanii społecznych i informacyjnych. Łączy je jeden cel: aby Poznań był miejscem, w którym każdy ma równe szanse bez względu na płeć, a potrzeby mężczyzn i kobiet są tak samo dostrzegane i uwzględniane. Równościowy Plan Działania jest wynikiem podpisania 11 października 2021 r. Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

AW