Festiwal Ludzie Książki
7 i 8 czerwca słynna poznańska instytucja stanie się miejscem spotkań i dyskusji na temat świata książki i ludzi w nim działających. W programie wydarzenia znajdują się między innymi panel dyskusyjny, spotkania z twórcami czy zwiedzanie biblioteki.
Festiwal otworzy panel "Sztuczna inteligencja w świecie książki". Wydarzenie będzie skupione wokół tematów związanych z AI, takich jak: wykorzystywanie jej przez pisarzy, wyzwania stojące przed wydawcami i twórcami czy prawo autorskie. Porozmawiają o tym Sylwia Błach - pisarka i informatyczka, Piotr Bojarski - pisarz i kierownik Centrum Szyfrów Enigma i Adrian Tomczyk z Wydawnictwa Świat Książki. Rozmowę poprowadzi Izabela Sadowska, prezeska polskiego serwisu internetowego poświęconemu książkom - Lubimy Czytać.
Wyjątkowe spotkania z autorami
Spotkanie z Magdą Jaros - autorką "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego" - wprowadzi uczestników i uczestniczki w pisarski świat. W swojej książce opowiedziała ona historię urodzonego w Poznaniu aktora, znanego m.in. z ról Nikodema Dyzmy oraz gospodarza Anioła z serialu "Alternatywy 4". Magda Jaros jest również autorką m.in. biografii Franciszka Pieczki, która znalazła się w zestawieniu "Co czyta Poznań 2023". Spotkanie poprowadzi Joanna Divina.
Zajrzeć pomiędzy strony książek i nie tylko pozwoli sobotnie spotkanie z Jackiem Dehnelem - autorem m.in. "Lali", "Balzakianów" czy "Łabędzi", tłumaczem, publicystą, lektorem audiobooka. Twórca był nominowany do Nagrody Angelus i Literackiej Nagrody "Nike". O pisaniu, przekładzie i wielu wcieleniach człowieka książki z Jackiem Dehnelem porozmawia Remigiusz Koziński.
Czas na zwiedzanie
Festiwal Ludzie Książki proponuje zwiedzanie gmachu biblioteki połączone z opowieścią o czasach i życiu Konstancji Raczyńskiej - tłumaczki, rysowniczki, osoby silnie zaangażowanej w sprawy kultury i społeczeństwa. Była ona żoną Edwarda Raczyńskiego, do którego biblioteki ofiarowywała i kupowała książki.
Na uczestników i uczestniczki festiwalu czeka także zwiedzanie kuratorskie wystawy "Chopin, Matejko, dawne mapy - skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich". Ekspozycja prezentuje m.in. kilkanaście map z lat 1572-1762, przywileje królów i królowych polskich czy autografy osobistości takich jak Tadeusz Kościuszko, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Wystawa przedstawia część tzw. skarbu Stanisława Latanowicza, czyli największej mieszczańskiej kolekcji okresu międzywojennego, należącej do wspomnianego bibliografa, którą w 1938 r. Miasto Poznań zakupiło dla Biblioteki Raczyńskich.
Wydarzenia w ramach Festiwalu Ludzie Książki są darmowe. Godziny rozpoczęcia, lokalizacja konkretnych punktów programu i inne szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.
AG