Ekonomia społeczna - wyjątkowe prezenty

Kosmetyki, zabawki, akcesoria, ozdoby czy słodycze - to wszystko proponują organizacje i instytucje, które łączą działalność społeczną i sprzedażową. Nazywamy to ekonomią społeczną. Pracują w nich osoby z niepełnosprawnościami, chorobami psychicznymi, walczące z uzależnieniem, wychodzące z kryzysu bezdomności. Wszyscy oni mają szansę na zatrudnienie w miejscach, w których obok pracy otrzymują wsparcie i szansę na poradzenie sobie z trudnościami.
- Osoby, które na co dzień są zagrożone wykluczeniem społecznym, tam czują się ważne, potrzebne, sprawne i wartościowe, odzyskują poczucie własnej godności - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kupując zrobione przez nich rękodzieło, zyskujemy podwójnie: nie tylko możemy zdobyć piękne przedmioty, ale również pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.
Ekonomia społeczna działa obok nas. To w Poznaniu i okolicach powstają fantastyczne prezenty, wykonywane w lokalnych stowarzyszeniach i fundacjach, spółdzielniach socjalnych, spółkach non-profit, na warsztatach terapii zajęciowej. Istnieje nawet wielkopolska marka społeczna, czyli Klunkry wielkopolskie. Aktualną ofertę podmiotów ekonomii społecznej można znaleźć na profilu: facebook.com/dobrobranie.
Rzeczy powstające w instytucjach i organizacjach ekonomii społecznej są różnorodne, często ręcznie robione, także na indywidualne zamówienia. Można zaprojektować sobie na przykład biżuterię. Niemal codziennie w ofercie pojawiają się kolejne nowości.
WZiSS/AW
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
