Z okazji obchodów Dnia Przyjaźni, z Węgier wyruszył do Poznania "Ekspres Przyjaźni" z grupą ok. 500 osób, które wezmą udział w zaplanowanych na ten dzień wydarzeniach. Węgry i ich kultura goszczą w Poznaniu już od połowy marca. Odbywają się spektakle teatralne, debaty, sesje naukowe, przeglądy filmu węgierskiego, warsztaty, koncerty, wystawy, prezentacje kulinarne i wiele innych atrakcji. Imprezy towarzyszące głównym uroczystościom trwać będą do 28 marca.
W Dniu Przyjaźni Polsko- Węgierskiej zaplanowano też oficjalne podpisanie umowy na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego "Poznań Główny". Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich prezydent Węgier dokona symbolicznego aktu rozpoczęcia inwestycji realizowanej przez spółkę PKP S.A oraz węgierską firmę TriGranit Development Corporation. Nowy dworzec ma być gotowy na przełomie maja i czerwca 2012 roku. W jego sąsiedztwie docelowo - do końca 2013 roku - mają powstać obiekty o łącznej powierzchni 300 tys. m2: sklepy, biura, hotele, parkingi i galeria handlowa. Szacowany koszt całej inwestycji to 160 mln euro.
O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez Sejm RP i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. To ważne, z punktu widzenia kształtowania naszego nowoczesnego partnerstwa, wydarzenie świętowane jest na przemian w Polsce i na Węgrzech. W 2011 roku zaszczyt goszczenia uczestników tego prestiżowego spotkania przypadł w udziale Poznaniowi.
Pomysł corocznej imprezy, której celem jest odnowienie i ożywienie kontaktów polsko-węgierskich, zrodził się w Györ, mieście partnerskim Poznania. W 2006 roku, w czasie zjazdu polskich i węgierskich miast partnerskich w Györ, na którym spotkali się prezydenci oraz przedstawiciele samorządów Węgier i Polski, odsłonięto pomnik przyjaźni obu narodów, a Polsko-Węgierskie Towarzystwo Historyczne im. Piłsudskiego z Györ przedłożyło wówczas pisemnie ten projekt prezydentom Polski i Węgier.
Przyznanie Poznaniowi możliwości zorganizowania tegorocznych uroczystości Dnia Przyjaźni stanowi wyróżnienie dla dobrej współpracy naszego miasta z węgierskim partnerem. Przedstawiciele Györ są regularnie obecni w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży, Tour Salonie, Jarmarku Świętojańskim. W 2010 roku przedstawiciele Poznania wzięli udział w Györ między innymi w festiwalu "Magia Baroku", Międzynarodowej Olimpiadzie Dzieci, czy też w Międzynarodowej Wystawie Książek.
Zobacz także
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
