Dużo atrakcji dla mieszkańców z okazji 10-lecia Bramy Poznania

Brama Poznania zaprasza na wyprawy w świat odległej przeszłości i bliskiej przyrody. Oprowadzania, warsztaty, spacery tematyczne, wydarzenia artystyczne dla osób w każdym wieku - to wszystko czeka na mieszkańców stolicy Wielkopolski i turystów z okazji jubileuszu.

Dużo atrakcji dla mieszkańców z okazji 10-lecia Bramy Poznania - grafika artykułu
Dużo atrakcji dla mieszkańców z okazji 10-lecia Bramy Poznania, fot. PCD/ Łukasz Gdak.

Już od 10 lat Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Zwiedzający nie znajdą tam jednak muzealnych eksponatów. Historia przedstawiona jest w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła.

- Powstanie Bramy Poznania zainicjowało kulturalne ożywienie Śródki - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. - Brama była pierwszym w kraju centrum interpretacji dziedzictwa. Dzisiaj jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Poznania. Ma to odzwierciedlenie w nagrodach, jakie otrzymuje - m.in. od Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii turystyka czy tytuł Lidera Dostępności. 

Atrakcje dla małych i dużych 

- Przez te 10 lat przez Bramę przeszło ponad 1,4 mln osób. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tak licznie odwiedzani zaróówno przez turystów, jak i mieszkaców - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Jubileusz postanowiliśmy świętować specjalnym programem. Rozpoczynamy już w długi weekend majowy. Przygotowaliśmy bardzo bogaty zestaw wydarzeń, który z jednej strony zabiera nas w odległą przeszłość, ale z drugiej zaprasza do kontaktu z naturą, której wokół Bramy nie brakuje.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy, dlatego warto już teraz zapoznać się z programem i zarezerwować miejsce na wybrane atrakcje. 

1 maja będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach "Wiara! Cho nad rzekę!", animacjach "Magiczny Dywan" dla rodzin z dziećmi, odwiedzić stoisko Stowarzyszenia Rowerowy Poznań i posłuchać koncertu Kapeli Towarzyskiej. 2 maja na zwiedzających czekają: oprowadzanie "10 kroków w nieznane. Wyprawa z kapitanem Jakubem!", warsztaty krawieckie czy zwiedzanie Bramy Poznania, podczas którego przewodnicy opowiedzą jak "działa" ten budynek. 

3 maja Brama Poznania zaprasza m.in. na spacer przyrodniczy "Cybina Warta Poznania" i warsztaty dzikiej kuchni "Dzikie gary". Dzień później (4 maja) będzie można np. odkryć na nowo Ostrów Tumski podczas oprowadzania z przewodnikiem, a także wziąć udział w Instameet, który będzie spacerem połączonym z warsztatami mobilnej fotografii. 

Ostatniego dnia majówki świętowanie obejmie Śródkę. Odbędą się spacery z przewodnikiem "Śródka nieznana" i wyprawa dla rodzin z dziećmi "Chodź, zobacz!". Ciekawie zapowiada się też urban sketching, czyli warsztaty miejskiego szkicowania. 5 maja świętowanie zakończy interaktywny koncert z cyklu "Pograjki".

Na tym jednak nie koniec urodzinowych wydarzeń. Dużo dziać się będzie także w kolejne dni. Nie zabraknie zajęć dla rodzin z dziećmi, oprowadzań po ekspozycji Bramy Poznania czy warsztatów w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa. Warto zarezerwować czas w kalendarzu także 18 maja, bo wtedy odbędzie się kolejna Noc Muzeów. 

WIDEO

Ponadto - w czerwcu - będzie miała miejsce premiera książki dla rodzin z dziećmi, która opowiada o dziedzictwie Ostrowa Tumskiego. Atrakcji nie zabraknie również w  lipcu i sierpniu. Wtedy wystartuje kolejna edycja stałego cyklu kulturalnego "Rzeka Żywa". Tym razem w specjalnej jubileuszowej odsłonie. 

JZ