Droga rowerowa połączy Mosty Berdychowskie i Maltę

- Mosty Berdychowskie zostały znakomicie przyjęte przez poznanianki i poznaniaków, świadczą o tym w zasadzie codzienne tłumy pieszych i rowerzystów na przeprawach. Przyszedł czas na to, byśmy w sposób wygodny i bezpieczny mogli przemieszczać się z mostów nad jezioro Malta. Mieszkańcy i turyści będą mogli łatwo poruszać się między atrakcyjnymi miejscami w Poznaniu - centrum miasta ze Starym Rynkiem, rzeką Wartą z Wartostradą i mostami Berdychowskimi oraz rekreacyjnymi terenami Jeziora Maltańskiego. Kolejnym etapem będzie przebudowa północnej ścieżki jeziora, to zadanie jest w trakcie projektowania, a sama realizacja będzie częścią wielu planów inwestycyjnych wokół Malty - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Tym samym - dzięki zbliżającej się inwestycji - kolejne możliwości zyskają osoby poruszające się Wartostradą. Poprzez mosty Berdychowskie lub powstałą wraz z nimi pochylnię po stronie Berdychowa, będzie można skorzystać z łącznika i komfortowo dojechać nad Maltę.
Droga rowerowa i chodnik powstaną wzdłuż ul. Berdychowo, po północnej stronie. To odcinek o długości ok. 350 metrów. Droga wykonana zostanie z nawierzchni bitumicznej. Z kolei na chodniku przewidziane są oznaczenia fakturowe dla osób z dysfunkcjami wzroku. Na wysokości mostu nad kanałem Ulgi nowa trasa zostanie włączona w istniejącą infrastrukturę na skrzyżowaniu ul. Rychlewskiego i Berdychowo. Przebudowany zostanie zachodni wlot skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Baraniaka i Berdychowo wraz ze zmianą umiejscowienia sygnalizacji świetlnych. Piesi i rowerzyści, korzystając z istniejącego już tam przejścia z przejazdem rowerowym przez ul. Baraniaka, będą mogli udać się nad Maltę lub wybrać inny kierunek - rondo Rataje czy tzw. trasę kórnicką.
Przeprawa bije rekordy
Mosty Berdychowskie zostały udostępnione w ostatni dzień lutego. Zamontowano tam licznik rowerowy, który aktualnie wskazuje średnią dzienną liczbę przejazdów na poziomie ok. 1,8 tys. Łączna liczba zbliża się do 85 tys. przejazdów, co świadczy o popularności przeprawy.
Stopniowo okolica mostów zazielenia się m.in. na cyplu na Zagórzu. W ramach inwestycji posadzono dęby, klony, graby, jesiony, jarzęby i modrzewie. Niższe rośliny zostały też wkomponowane w siedziska, okolicę mostów zdobią również pnącza. Ponadto nasadzenia kompensacyjne wykonano na terenie schroniska na Kobylepolu, by zwierzęta na wybiegach miały więcej cienia.
PIM
Zobacz również

Mosty Berdychowskie otwarte

Otwarcie mostów Berdychowskich

Zorza i Podsiadło pojawią się latem nad Maltą
