Droga rowerowa połączy Mosty Berdychowskie i Maltę

Nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów powstanie pomiędzy mostami Berdychowskimi a skrzyżowaniem ulic Berdychowo, Jana Pawła II i Baraniaka. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych.

Wizualizacja drogi rowerowej i chodnika, które połączą Mosty Berdychowskie z Maltą - grafika artykułu
Droga rowerowa połączy Mosty Berdychowskie i Maltę - poglądowa wizualizacja

- Mosty Berdychowskie zostały znakomicie przyjęte przez poznanianki i poznaniaków, świadczą o tym w zasadzie codzienne tłumy pieszych i rowerzystów na przeprawach. Przyszedł czas na to, byśmy w sposób wygodny i bezpieczny mogli przemieszczać się z mostów nad jezioro Malta. Mieszkańcy i turyści będą mogli łatwo poruszać się między atrakcyjnymi miejscami w Poznaniu - centrum miasta ze Starym Rynkiem, rzeką Wartą z Wartostradą i mostami Berdychowskimi oraz rekreacyjnymi terenami Jeziora Maltańskiego. Kolejnym etapem będzie przebudowa północnej ścieżki jeziora, to zadanie jest w trakcie projektowania, a sama realizacja będzie częścią wielu planów inwestycyjnych wokół Malty - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Tym samym - dzięki zbliżającej się inwestycji - kolejne możliwości zyskają osoby poruszające się Wartostradą. Poprzez mosty Berdychowskie lub powstałą wraz z nimi pochylnię po stronie Berdychowa, będzie można skorzystać z łącznika i komfortowo dojechać nad Maltę.

Droga rowerowa i chodnik powstaną wzdłuż ul. Berdychowo, po północnej stronie. To odcinek o długości ok. 350 metrów. Droga wykonana zostanie z nawierzchni bitumicznej. Z kolei na chodniku przewidziane są oznaczenia fakturowe dla osób z dysfunkcjami wzroku.  Na wysokości mostu nad kanałem Ulgi nowa trasa zostanie włączona w istniejącą infrastrukturę na skrzyżowaniu ul. Rychlewskiego i Berdychowo. Przebudowany zostanie zachodni wlot skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Baraniaka i Berdychowo wraz ze zmianą umiejscowienia sygnalizacji świetlnych. Piesi i rowerzyści, korzystając z istniejącego już tam przejścia z przejazdem rowerowym przez ul. Baraniaka, będą mogli udać się nad Maltę lub wybrać inny kierunek - rondo Rataje czy tzw. trasę kórnicką.

Przeprawa bije rekordy

Mosty Berdychowskie zostały udostępnione w ostatni dzień lutego. Zamontowano tam licznik rowerowy, który aktualnie wskazuje średnią dzienną liczbę przejazdów na poziomie ok. 1,8 tys. Łączna liczba zbliża się do 85 tys. przejazdów, co świadczy o popularności przeprawy.

Stopniowo okolica mostów zazielenia się m.in. na cyplu na Zagórzu. W ramach inwestycji posadzono dęby, klony, graby, jesiony, jarzęby i modrzewie. Niższe rośliny zostały też wkomponowane w siedziska, okolicę mostów zdobią również pnącza. Ponadto nasadzenia kompensacyjne wykonano na terenie schroniska na Kobylepolu, by zwierzęta na wybiegach miały więcej cienia.

PIM