Cenny nawóz za grosze

Wzbogaca glebę w substancje organiczne i składniki pokarmowe, poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Kompost, bo o nim mowa, można wyprodukować na własną rękę lub kupić za parę złotych w kilku miejskich punktach.

Na zdjęciu dwójka ludzi stoi nad kontenerem z kompostem - grafika artykułu
Kompost można wyprodukować na własną rękę lub kupić za parę złotych w kilku miejskich punktach

Prosty, ale niezwykle cenny nawóz kupić można w dwóch punktach:

  • Biokompostownia, ul. Meteorytowa 1 w Suchym Lesie (godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7:00-20:00; sobota 7:00-14:00) 
  • PSZOK, ul. Wrzesińska 12 w Poznaniu (godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00-18:00; wtorek, czwartek 8:00-16:00; sobota 8:00-14:00) 

W Biokompostowni 1 tona nawozu kosztuje 54 zł. Samochód wjeżdżający na teren jest ważony, czynność powtarzana jest przy wyjeździe. Natomiast w Gratowisku opłata wynosi 5 zł za worek, niezależnie od jego wielkości.

Kompost to naturalny i niezwykle cenny w składniki odżywcze nawóz do ogrodu i roślin doniczkowych. Jest też wykorzystywany na większą skalę do przywrócenia terenom poprzemysłowym właściwości użytkowych i przyrodniczych. Podłoże to pełni również rolę próchnicotwórczą, poprawiającą żyzność gleb zdegradowanych gleb. Środek może być stosowany w uprawach polowych roślin rolniczych, sadowniczych i warzywnych, w uprawie roślin ozdobnych i trawników oraz trwałych użytków zielonych. 

Biokompostownia - instalacja do odzysku odpadów biodegradowalnych

Instalacja do odzysku odpadów biodegradowalnych zlokalizowana jest na północnych obrzeżach Poznania w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów komunalnych w Suchym Lesie.

Stanowi ona zaplecze techniczne umożliwiające przetwarzanie w procesie fermentacji i kompostowania selektywnie zebranych odpadów biodegradowalnych - czyli tych pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów i parków oraz odpadów kuchennych.

Szczegóły na temat procesu powstawania kompostu znaleźć można na stronie

Kompost z ogródka

Statystycznie mieszkaniec Poznania wytwarza rocznie około 600 kilogramów odpadów, w tym 90 kilogramów tzw. bioorganicznych pochodzenia roślinnego. Wykorzystać je można do utworzenia kompostu, który będzie doskonałym pożywieniem dla trawnika, drzew czy kwiatów w ogródku. Własny kompostownik można zgłosić w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uzyskać zniżkę. Więcej przeczytać można w artykule

Śmieci źródłem energii

W Poznaniu, oprócz kompostu, odpady przetwarzane są także na energię elektryczną.  Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych to spalarnia zapewniająca nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie problemu odpadów komunalnych. Pozwala na ich efektywne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wykorzystywane są śmieci zmieszane (tzw. resztkowe), które nie podlegają segregacji i recyklingowi. Pochodzą one głównie z Poznania oraz gmin sąsiednich.

Wytworzone ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. Więcej w artykule Alternatywne źródła energii.

PD