Bezpłatne badania kamerą termowizyjną - są jeszcze wolne miejsca

Trwa XV edycja akcji "Trzymaj ciepło". Dzięki niej można dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.  Zainteresowani udziałem w programie wciąż mogą zgłaszać do badania domy jednorodzinne.

Bezpłatne badania kamerą termowizyjną - są jeszcze wolne miejsca - grafika artykułu
Bezpłatne badania kamerą termowizyjną - są jeszcze wolne miejsca

Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy ksr@um.poznan.pl. Podać trzeba: adres budynku, imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz adres mailowy. Udział w akcji jest bezpłatny. Mogą skorzystać z niej mieszkańcy Poznania.

Jeżeli pozwoli na to pogoda, badania potrwają do końca marca. Ich realizacja wymaga bowiem odpowiednich warunków atmosferycznych: braku opadów deszczu lub śniegu, przy temperaturze na zewnątrz budynku nieprzekraczającej +3 stopni Celsjusza. Pomiary prowadzone będą w dni robocze, w godzinach 17-21.

Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach ich domy tracą najwięcej ciepła. Właściciele budynków, wyposażeni w taką wiedzę, mogą zaplanować skuteczną inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy zakup nowych grzejników.

W tym roku przebadanych zostanie 335 domów jednorodzinnych z całego Poznania, a także 10 kamienic z centrum miasta oraz Wildy, Jeżyc i Łazarza. 

Oszczędność i ekologia

"Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż czternastu edycji. W poprzednich odsłonach był organizowany we współpracy z Veolią Energia Poznań. Od 2022 r. Miasto Poznań kontynuuje go ze środków własnych.

Program ma charakter edukacyjny i informacyjny. Promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy wydana na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Do tej pory, w 14. edycjach akcji, wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic.

Nie tylko "Trzymaj ciepło"

Od 2023 roku działa program dotacyjny na zadania służące poprawie efektywności energetycznej, polegającej na wymianie okien lub drzwi zewnętrznych. Wsparcie może być udzielone wyłącznie właścicielom lokali, dla których zostały wykonane badania termowizyjne w ramach akcji "Trzymaj ciepło", organizowanej przez Urząd Miasta Poznania. Do wniosku należy dołączyć raport z wykonanego badania termowizyjnego.

Miasto zachęca również do łączenia udziału w akcji "Trzymaj ciepło" z procesem wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Na początku przyszłego roku rusza kolejna edycja programu Kawka Bis. Wnioski można będzie składać od 2 stycznia do 31 lipca 2024 roku.

W programie można uzyskać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca i zastąpienie go ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowym lub elektrycznym, pompą ciepła typu powietrze-woda lub gruntową, a także pompą ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewaniem elektrycznym łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Regulamin akcji znajduje się na wortalu Środowisko.

JZ