BEZPŁATNE BADANIA DLA POZNANIAKÓW
Mammograficzne badania przesiewowe (profilaktyka nowotworów gruczołu piersiowego, w tym raka piersi)
- dla kobiet w wieku od 40 lat, 3000 badań wykona Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług Medycznych przy ul. Serbskiej 6. Rejestrować można się telefonicznie pod numerem 823-25-81 wew. 166 lub osobiście w rejestracji Zakładu Radiologii. Badania wykonywane będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.30 w Zakładzie Radiologii bez skierowania.
- dla kobiet w wieku 50-64 lat, 1000 badań ze środków Miasta oraz 1000 ze środków nie pochodzących z dotacji wykona Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów przy ul. Kazimierza Wielkiego 24/26. Badania wykonywane będą na podstawie imiennych zaproszeń listownych, które prześle paniom Społeczna Fundacja "Ludzie dla Ludzi". W zaproszeniu podane zostaną terminy wykonywania badań oraz bezpłatny numer telefonu do rejestracji.
Przesiewowe badania densytometryczne (profilaktyka osteoporozy)
- dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym z terenu Poznania i spełniających następujące kryteria kwalifikacyjne: wiek 50-70 lat, lub przedwczesna menopauza poniżej 45 roku życia, lub udokumentowane złamania osteoporotyczne w wywiadzie poniżej 55 roku życia, 1640 badań wykona Zakład Opieki Zdrowotnej Poznań-Stare Miasto, Oddział Reumatologii i Osteoporozy przy ul. Winogrady 144. Rejestrować należy się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem 852-88-02. Badania wykonywane będą zgodnie z informacją podaną przy rejestracji, ze skierowaniem, które wystawi lekarz rodzinny.
Przesiewowe badania PSA dla mężczyzn (profilaktyka nowotworów gruczołu krokowego, w tym raka prostaty)
- dla mężczyzn od 40 roku życia,, 2000 badań wykona Zakład Opieki Zdrowotnej Poznań-Nowe Miasto przy ul. Szwajcarskiej 3, Laboratorium Analityczne (Blok "B", I piętro, pok. 101 A). Rejestracja pacjentów i wykonywanie badań odbywać się będzie na bieżąco, bez potrzeby wcześniejszego uzgadniania terminu, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-13.00. Okres oczekiwania na wynik - do 2 dni.
W 2004 roku Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć cztery programy profilaktyczne o zasięgu ogólnopolskim, przewidziane do realizacji przez 10 kolejnych lat, takie jak:
- program profilaktyki raka szyjki macicy,
- program profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia,
- program edukacyjno - diagnostyczny wczesnej prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
- program profilaktyki raka piersi.
Programy będą finansowane głównie przez Narodowy Fundusz Zdrowa z udziałem samorządu terytorialnego, natomiast wybór realizatora/realizatorów odbędzie się w drodze konkursu ofert ogłoszonego przez NFZ.
Zobacz również

Miasto Poznań wspiera czytelnictwo - nie tylko od święta

Sprawdzian kompetencji cyfrowych dla uczniów

Remont węzła AWF
