Archeolodzy badają park Kosynierów

Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, bo to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Istniał on od 1899 roku do końca drugiej wojny światowej, a należał do gminy ewangelickiej św. Krzyża. Na cmentarzu działała kaplica w stylu neoromańskim.
Park Kosynierów powstał w tym miejscu w latach 60. Wcześniej wywieziono pozostałości nagrobków i trumien, rozebrano też ostatnie fragmenty kaplicy i ogrodzenia cmentarnego. Archeolodzy spodziewają się, że na terenie badań mogą znaleźć kolejne fragmenty grobów czy szczątek ludzkich, które później przeanalizuje antropolog pod kątem płci i wieku. Zebrane szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu na Miłostowie, a ewentualne zabytkowe znaleziska przejdą wstępną konserwację.
W czasie badań archeologicznych sąsiednie ulice pozostają przejezdne, ale należy spodziewać się utrudnień w ruchu pieszym i rowerowym, jak zamkniętych alejek spacerowych i wydłużonego dojścia do przystanku autobusowego linii nr 234. W rejonie parku Kosynierów należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na bieżące oznakowanie.
Generalny wykonawca rozpoczął także wyburzenia budynków kolidujących z inwestycją, głównie w rejonie ul. Naramowickiej i Sarmackiej.
2 września tramwaje wróciły na rozbudowaną pętlę Wilczak. Działa tam nowe torowisko z siecią trakcyjną, perony, wiaty przystankowe, elementy małej architektury i systemu identyfikacji miejskiej. Pętla jest już przygotowana do połączenia z torowiskiem, którym na przełomie 2021 i 2022 roku pojedzie tramwaj z Wilczaka do ul. Błażeja. Najpóźniej wiosną 2022 r. nowa trasa tramwajowa z drogami w pełni będzie służyć poznaniakom.
Planowana trasa tramwajowa na Naramowice będzie miała ok. 3,3 km długości. Inwestycja obejmuje też budowę niemal 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami. Odcinek od pętli Wilczak na północ Poznania, do ul. Błażeja, to pierwszy etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Następnym będzie trasa od Wilczaka wzdłuż ul. Szelągowskiej w stronę centrum miasta, do skrzyżowania ul. Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego.
PIM
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
