Angielski w poznańskich żłobkach

Dzieci z poznańskich żłobków będą poznawać język angielski. To nie tradycyjna nauka, bowiem maluchy w tym wieku dopiero rozwijają swój aparat mowy. Mali poznaniacy już od najmłodszych lat zaczną jednak oswajać się z drugim językiem podczas codziennej aktywności, np. przez zabawę.

Zdjęcie przedstawia dzieci bawiące się chustą klanza w sali żłobkowej. - grafika artykułu
Dzieci z poznańskich żłobków będą poznawać język angielski

Program Powszechnej Dwujęzyczności - Baby Beetles ruszy na początku marca. To innowacyjna i przyjazna dzieciom metoda, która w naturalny sposób oswaja je z drugim językiem. Jest ona dostosowana do wieku oraz potrzeb maluchów. Mali poznaniacy będą poznawać język podczas codziennej aktywności, głównie przez zabawę, ale też np. śpiewanie piosenek.

Angielskiego "uczyć" będą dzieci osoby doskonale im znane - żłobkowe ciocie. Obecnie opiekunki przechodzą szkolenie, które pozwoli im jeszcze lepiej przygotować się do nowej roli.

- Każdy tydzień będzie miał swój temat przewodni. Spotkania z językiem będą odbywać się codziennie, w trzech 5 minutowych sesjach. Dzieci nie będą więc przytłoczone nowymi informacjami. Angielskie słowa i zwroty dzieci poznawać będą w kontekście, a każde spotkanie z językiem to przede wszystkim czas na zabawę - tłumaczy Sylwia Rogacka, dyrektorka Poznańskiego Zespołu Żłobków.

Przed podjęciem decyzji o realizacji programu pracownicy żłobków konsultowali się w tej sprawie ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się edukacją i rozwojem mowy najmłodszych.

- Badania potwierdzają, że taka aktywność wpływa na ogólny rozwój intelektualny dzieci. Maluchy w łatwy i przyjemny sposób osłuchują się z językiem i nie traktują go już jako obcego - tłumaczy Sylwia Rogacka.

Program będzie realizowany we wszystkich miejskich żłobkach - łącznie jest ich 15 (Balbinka, Calineczka, Czerwony Kapturek, Jacek i Agatka, Kalinka, Koniczynka, Krecik, Królewna Śnieżka, Michałki, Miś Uszatek, Niezapominajka, Przemko, Ptyś, Stokrotka, Żurawinka). Będą więc miały do niego dostęp dzieci z różnych rejonów miasta. Spotkania z językiem będą odbywać się przez najbliższy rok.

Projekt o nazwie "Mali Dwujęzyczni Poznaniacy" był zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025, ale niestety nie zdobył wystarczającej liczby głosów, by doczekać się realizacji. Pomysł cieszył się jednak dużym zainteresowaniem rodziców dzieci, które uczęszczają do publicznych żłobków. Dlatego Miasto Poznań postanowiło i tak go zrealizować, ale w ramach miejskiego budżetu (będzie kosztować ok. 63 tys. zł), choć w nieco okrojonej formie (projekt zgłoszony w ramach PBO zakładał także materiały dla rodziców - tak, aby mogli oni w domu pracować ze swoimi dziećmi). 

AJ