77. rocznica zsyłki na Sybir

Msza Święta w intencji Ofiar i złożenie kwiatów przed pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Tak wyglądały obchody 77. rocznicy pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir w Poznaniu.

77. rocznica zsyłki na Sybir - grafika artykułu
77. rocznica zsyłki na Sybir

W lutym 1940 roku rozpoczęły się wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię. Co roku Związek Sybiraków i Stowarzyszenie "Katyń" przypominają o tej rocznicy składając kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru oraz oddając hołd ofiarom stalinowskiego reżimu. Chcą w ten sposób przypominać o tragedii narodu polskiego i zachować tę wiedzę dla przyszłych pokoleń.

Józef Bancewicz, prezes Związku Sybiraków Wielkopolska, przypomniał  podczas uroczystości historię polskich zrywów wolnościowych i fakt, że to właśnie w Poznaniu odrodził się ruch Sybiraków w latach 90.

- Dla wielu rodzin nie byłoby Sybiru, gdyby nie Katyń - mówiła Dobrochna Konrad, wiceprezes Stowarzyszenia "Katyń". - Nasza siła jest w jedności czczenia pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.

W uroczystości wziął udział Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania, który podziękował organizatorom uroczystości za to, że są i że dzięki nim pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest nadal żywa.

- "Odebrano im życie, żeby zabić Polskę", taki cytat jest umieszczony na pomniku - mówił dyrektor. - Polski nie można zabić.

Uroczyste obchody zakończono modlitwą za pomordowanych na wschodzie, a delegacje władz regionu i organizacji społecznych złożyły kwiaty przed pomnikiem. 

Lilia Łada/biuro prasowe