Ponad 25 milionów złotych zaplanowano w tym roku na odnowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. Plan remontowy 2025 obejmuje prace na Sołaczu, w centrum, na Wildzie i Dębcu. Pierwsze roboty - remont torowiska na al. Wielkopolskiej - już trwają, kolejne rozpoczną się w maju.

Oświetlenie zlokalizowane na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" będzie dostosowane do potrzeb ludzi i płazów. Uchwałę uzgadniającą wymianę lamp przyjęli we wtorek poznańscy radni. 

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą skorzystać z wyjątkowej oferty w ramach akcji "KaPITalna Piątka". Dzięki programowi OK Poznań bilety na wybrane spektakle teatralne i seanse filmowe są dostępne w obniżonej cenie 5 zł.

Poznań może być pierwszym z dużych polskich miast, w którym sieć ciepłownicza będzie zasilana ze złóż geotermalnych, czyli czystego i stabilnego źródła energii odnawialnej. Aby tak się stało, potrzebne są badania sejsmiczne, które sprawdzą potencjał wykorzystania energii geotermalnej w stolicy Wielkopolski. Rozpoczną się one już we wtorek, 11 marca. Wyniki prac geologów dostarczą szczegółowej wiedzy na temat dalszego rozwoju projektu poznańskiej geotermii zainicjowanego w 2023 r. przez firmy Innargi i Veolia Energia Poznań we współpracy z Miastem Poznań.

Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. Na wtorkowej sesji zgodzili się na to miejscy radni. Nabór wniosków rozpocznie się prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia.

Opieka nad wolno żyjącymi kotami, zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsc w schronisku czy darmowa kastracja i sterylizacja oraz czipowanie domowych pupili - to tylko niektóre działania Miasta na rzecz poznańskich czworonogów. Szczegóły w tej sprawie zawiera program, przyjęty przez radnych podczas wtorkowej sesji.

W centrum Poznania otwarto Muzeum PRL. Nowa atrakcja turystyczna pozwoli odwiedzającym przenieść się w czasie do rzeczywistości sprzed kilku dekad. Ekspozycja składa się z autentycznych przedmiotów codziennego użytku oraz gier i zabaw.

Przy Okrąglaku trwa budowa łuku torowego, którym tramwaje będą mogły skręcić z ul. 27 Grudnia w ul. Mielżyńskiego. W nocy z 10 na 11 marca - z poniedziałku na wtorek -  prowadzone będą prace, które mogą powodować niedogodności związane z hałasem.

8 marca w całej Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet. W Poznaniu mieszka ich ponad 287 tysięcy. Wszystkie mogą liczyć na wsparcie Miasta w wielu obszarach. 

W weekend Poznań stanie się stolicą literatury. Przez 3 dni miłośnicy książek, którzy przyjdą na Międzynarodowe Targi Poznańskie, będą mogli poznać i kupić nowości wydawnicze, spotkać się z ulubionymi pisarzami i wziąć udział w dyskusjach literackich. To nie koniec. MTP odwiedzić powinni także młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. W ramach XXIX Targów Edukacyjnych będą mogli poznać ofertę niemal 200 placówek oświatowych, wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach i spotkaniach z ekspertami.  

Warto zameldować się w Poznaniu i rozliczać tu swoje podatki. Aby przekonać do tego poznaniaków i poznanianki, Miasto ogłasza konkurs dla osiedli. Jego zasady są proste - im więcej zameldowanych mieszkańców, tym większa szansa na wygraną. W puli nagród do rozdania jest aż 40 milionów złotych. Konkurs jest częścią kampanii, zachęcającej do rozliczania PIT-ów w Poznaniu.

W ten weekend Poznań celebruje płeć piękną. Z okazji Dnia Kobiet na poznaniaków czekają wieczory z muzyką na żywo, a także targi książki i pokazy specjalne. Dla zapalonych fanek sportu znajdzie się również rajd Wielkopolanek i mecz Lecha Poznań.

Zbliża się budowa drugiego etapu trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka, od ul. Św. Marcin do węzła przy Nowym Rynku. To nie tylko nowe torowisko i przystanki, ale też gruntowna przebudowa tej ulicy. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyła nadesłane w postępowaniu przetargowym oferty. Było ich pięć i wszystkie mieszczą się w założonym budżecie.

W rejonie ul. Lutyckiej i Golęcińskiej budowane są wiadukty, dzięki którym kierowcy, pasażerowie autobusów, piesi i rowerzyści nie będą musieli czekać przed zamkniętymi przejazdami kolejowymi. Zmienia się cały okoliczny układ komunikacyjny, w tym ul. Podolańska i Szczawnicka.

Szkoła Podstawowa nr 93 na Umultowie już oficjalnie nosi imię Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To ważne odznaczenie nadawane jest ludziom, którzy narażając swoje życie, ratowały żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej. W uroczystości nadania imienia i przekazania sztandaru, oprócz uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły, wzięło udział wielu gości, w tym osoby uhonorowane medalem i ich potomkowie. Data uroczystości jest nieprzypadkowa - 6 marca to Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.

W tym roku przypada 50. rocznica powstania serii "Jeżycjada" autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Z tej okazji, między 7 a 9 marca, podczas Poznańskich Targów Książki, odbędzie się inauguracja jubileuszu i zlot fanów.

Już w najbliższą sobotę, 8 marca mali poznaniacy i poznanianki będą mogli skorzystać z bezpłatnego USG dla dzieci. Mobilna klinika stanie na parkingu przed centrum handlowym na Franowie. Na badania trzeba się zapisać - rejestracja kończy się w czwartek o godz. 15.

"Babie lato", "Bociany", "Czwórka" - to tylko niektóre arcydzieła Józefa Chełmońskiego, jakie będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wyjątkową wystawę, którą w Warszawie obejrzało rekordowe ponad 200 tysięcy osób, już od piątku można oglądać także w stolicy Wielkopolski.

Od połowy marca mieszkańcy Poznania mogą przekazywać odpady odzieżowe i tekstylne do Gratowozu. To nowe rozwiązanie ma ułatwić pozbywanie się zniszczonych i zbędnych rzeczy, przy jednoczesnym zachęcaniu do nadawania drugiego życia pełnowartościowej odzieży poprzez zbiórki organizowane przez organizacje pozarządowe.

W Poznaniu działa ponad 200 organizacji pożytku publicznego. To fundacje i stowarzyszenia, które na co dzień działają w wielu obszarach. Łączy je jedno - razem zmieniają nasze miasto na lepsze. Teraz każdy może je wesprzeć, przekazując 1,5 proc. swojego podatku. 

Wrażliwość na sztukę nie ma barier - takie przesłanie niesie kampania społeczna Fundacji In_Spire, której premiera odbędzie się 7 marca podczas Poznańskich Targów Książki. Wystawa stanowiąca główny element projektu zaprezentuje ilustracje do wierszy Jana Brzechwy wykonane przez podopiecznych ośrodków dla dzieci niewidomych i niesłyszących w Owińskach.

Otwarto nową przestrzeń w sercu Poznania - dziedziniec przed Zamkiem. Zrewitalizowany teren, wcześniej pełniący funkcję parkingu, stał się miejscem łączącym historyczny kontekst z nowoczesnymi rozwiązaniami. Po kompleksowej metamorfozie dziedziniec został symbolicznie włączony w obszar miasta. Wraz z nadejściem wiosny, 22 marca, odbędzie się inauguracja nowej przestrzeni z pierwszymi wydarzeniami kulturalnymi.

W najbliższą niedzielę, 9 marca poznanianki i poznaniacy będą mieli ostatnią możliwość, aby poślizgać się na Lodowisku Malta. Tego dnia obiekt przy starcie toru regatowego kończy działalność w tym sezonie.

Liczba wyników na stronie
30