100-lecie Lecha Poznań
Za oficjalną datę powstania klubu uznaje się 19 marca 1922 roku, kiedy zarejestrowano klub w okręgowym związku piłkarskim. Początkowo nie nosił on jednak nazwy Lech, a Lutnia. Zespół nie grał też przy Bułgarskiej, ale na Dębcu. Przez sto lat swojej działalności wywalczył siedem tytułów mistrza Polski i pięć Pucharów Polski.
Z okazji setnych urodzin Kolejorz przygotowuje "Jubileuszowy jubel". W sobotę 19 marca o godzinie 20 rozpocznie się mecz z Jagiellonią Białystok. Oprawa tej rywalizacji będzie wyjątkowa. bo na trybunach stadionu przy Bułgarskiej zasiądzie około 40 tysięcy kibiców, co oznacza rekordową frekwencję w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy.
Zawodnicy Kolejorza wybiegną na murawę w strojach retro, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Już wcześniej w klubowym sklepie można było zakupić unikatową i wyjątkową koszulkę, która nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w historii klubu. Trykot odnosi się do powrotu do Ekstraklasy dokładnie pół wieku temu, kiedy zainteresowanie niebiesko-białymi było gigantyczne, bo na stadion przychodziło często po 60 tysięcy kibiców, a także do pierwszego mistrzostwa Polski (1983) - wtedy lechici mieli jeden jedyny raz w swojej historii spory napis LECH na klatce piersiowej.
Również zespół Jagiellonii Białystok wystąpi w okolicznościowych koszulkach, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter meczu.
Atmosfera na mieście
Od początku marca ulice dojazdowe do stadionu zostały udekorowane chorągiewkami w barwach Lecha, a od piątku do niedzieli wiszą one również na tramwajach i autobusach. Na kostkach wokół stadionu pojawią się specjalne grafiki upamiętniające piłkarzy, którzy głosami specjalnej kapituły, a także kibiców wybrani zostali do Złotej XI 100-lecia Kolejorza. Uhonorowanie tych zawodników zaplanowane jest w przerwie sobotniej rywalizacji.
Przed obiektem ustawione będą fotobudki, w których będzie można wykonać "historyczne zdjęcie", pojawi się też duży trójwymiarowy napis KOLE100RZ jako makieta do pamiątkowej fotografii. Dla 2 tysięcy kibiców, którzy jako pierwsi pojawią się na meczu, Lech Pils przygotował rocznicowe flagi. W okolicy klubowego sklepu będzie z kolei nagrywane wideo z udziałem fanów śpiewających pieśń "Nie idziesz sam" - w kolejnych miesiącach powstanie z tego specjalny klip.
Kronika i komiks
100-leciu Lecha poświęcono specjalne wydanie Kroniki Miasta Poznania. W jubileuszowym wydawnictwie można przeczytać m.in. o dębieckich korzeniach klubu, jego ludziach, sukcesach i kibicach. Przed kilkunastoma już laty znawca historii Lecha Jan Rędzioch stwierdził: "Prawdziwa miłość do swojej drużyny prowadzi przez poznanie jej dziejów". ta publikacja to poznawanie właśnie umożliwia. Kronika jest do kupienia w Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44 lub poprzez stronę internetową Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Młodszych kibiców z pewnością zainteresuje komiks "Jedenastka z Bułgarskiej", w którym na 44 stronach Radosław Nawrot wraz z ilustratorem Jackiem Kowalskim opowiadają historię słynnego dwumeczu z FC Barcelona z 1988 roku. Unikatowe wydawnictwo dostępne będzie od 19 marca w Stacji Kolejorz pod stadionem oraz w sklepie internetowym Lecha.
Patronem obu wydawnictw jest Miasto Poznań.
Na stadionie
Wśród około 40 tysięcy kibiców pojawią się specjalni goście - byli piłkarze, trenerzy, a także prezesi Lecha Poznań. Zasiądą w centralnym miejscu, a zawodnicy ze Złotej XI - w loży prezydenckiej. Nie zabraknie najważniejszych osób w polskim futbolu - władz zarówno Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i Ekstraklasy SA. Na trybunach powstanie "żywa flaga" - kartoniada z udziałem wszystkich kibiców, fani przygotowali zresztą specjalną oprawę rocznicową.
Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem pojawią się animacje laserowe na wewnętrznej stronie membrany (na trybunach Białasa oraz Czapczyka) - będzie tam piłkarz kopiący piłkę czy też jadąca lokomotywa, która jest jednym z symboli Lecha, nawiązującym do jego kolejowej przeszłości. Playlista tego dnia złożona będzie z piosenek historycznych, a piłkarze wyjdą na murawę przy dźwiękach hymnu Lecha.
Patronat honorowy nad obchodami stulecia Lecha Poznań objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Informacje o zmianach komunikacyjnych w związku z meczem na stronie poznan.pl
RB, Lech Poznań