Miasto Poznań wspiera czytelnictwo - nie tylko od święta

23 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski, spotkał się z dziećmi w poznańskiej księgarni "z Bajki". Nie obyło się bez rozmów o literaturze, głównie tej przeznaczonej dla młodszych czytelników. 

Zdjęcie przedstawia dzieci siedzących na dywanie pośród półek z książkami. W pomieszczeniu znajdują się też dwaj dorośli mężczyźni i kobieta. - grafika artykułu
23 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski, spotkał się z dziećmi w poznańskiej księgarni "z Bajki"

W środę w poznańskiej księgarni "z Bajki", mieszczącej się na os. Przyjaźni, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wzięli w nim udział uczniowie drugich i trzecich klas szkoły podstawowej, która znajduje się na tym samym osiedlu oraz Jędrzej Solarski. Najmłodsi rozmawiali z zastępcą prezydenta o ulubionych książkach.

Termin akcji jest nieprzypadkowy. 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. To ważna dla literatury data - dzień śmierci hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci angielskiego poety Williama Szekspira, a także śmierci peruwiańskiego historyka, Inki Garcilasa de la Vegi.

- Zależy nam, aby nasi mieszkańcy chętnie sięgali po książki. Niestety dane dotyczące czytelnictwa, mówiące m.in. o tym, że wielu Polaków w ciągu roku nie przeczytało zupełnie nic, nie napawają optymizmem. Dlatego jako Miasto prowadzimy wiele działań wspierających lokalne księgarnie i biblioteki, a także twórców literatury. Wspomagamy również instytucje kultury w organizacji wydarzeń skierowanych do miłośników książek - wylicza Jędrzej Solarski. - Podejmowane przez nas działania przynoszą skutek. Największa i najstarsza w naszym mieście Biblioteka Raczyńskich może pochwalić się rosnącą liczbą czytelników - dodaje zastępca prezydenta.

Aby poznaniacy czytali więcej i chętniej

Miasto Poznań podejmuje wiele działań w celu promocji czytelnictwa - nie tylko od święta. Od ubiegłego roku w mieście działa program wsparcia dla lokalnych księgarni i antykwariatów. Właściciele sklepów z książkami, mieszczących się w budynkach należących do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, otrzymali 50-procentową ulgę w czynszu. Na taką pomoc mogą liczyć też osoby, które dopiero rozpoczynają tego rodzaju działalność lub prowadziły ją dotąd w innym miejscu, a teraz zdecydowały się przenieść do zasobu ZKZL. Warunkiem jest udział w aukcji lokali użytkowych, która odbywa się raz w roku. Umowa pomiędzy Miastem a przedsiębiorcą jest zawierana na okres 3 lat (po tym czasie może być zawarta kolejna). Najemcy w ramach programu zobowiązani są do prowadzenia działań związanych z propagowaniem czytelnictwa - np. organizacji wydarzeń literackich, promocji książek czy publikowania recenzji na portalach społecznościowych.

Wsparcie kameralnych księgarń i antykwariatów to nie jedyne działanie, którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. Poszerzana jest sieć Biblioteki Raczyńskich - powstają nowe filie, a te, które już działają są remontowane. Ofertę dla czytelników uzupełnia system książkomatów. To urządzenia, które umożliwiają wypożyczenie i oddanie książek w rejonach, w których brakuje stacjonarnych placówek biblioteki.

W poprzednich latach Wydawnictwo Miejskie Posnania prowadziło z sukcesem plebiscyt "Fest Księgarnia", którego celem - oprócz nagrodzenia najlepszych sklepów z książkami - jest promocja tych wyjątkowych miejsc i zwrócenie uwagi poznaniaków na ich ogromną rolę w życiu miasta.

Od 2015 roku Miasto oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznają Poznańską Nagrodę Literacką. Składa się ona z dwóch kategorii. Nagradzani są zarówno doświadczeni pisarze - za całokształt twórczości (Nagroda im. Adama Mickiewicza), jak i twórczynie i twórcy, którzy nie ukończyli 35 roku życia (Stypendium im. Stanisława Barańczaka). Laureaci otrzymują gratyfikację pieniężną.

W stolicy Wielkopolski odbywają się również ważne imprezy literackie, jak m.in. Poznańskie Targi Książki, a także szereg festiwali - Poznań Poetów, Festiwal Fabuły, Ludzie Książki, Festiwal Kryminału Granda. To tutaj działa kilkadziesiąt wydawnictw i największy polski portal czytelniczy Lubimy Czytać.

AJ