Pytania w sprawie CRU KSAT

Radne i radni klubu Lewica Polska 2050 złożyli wspólną interpelację w sprawie modułu CRU KSAT w placówkach oświatowych.

na biurku komputer stacjonarny i otwarty laptop, smartfon, kubek, słuchawki, mała rośloinka w doniczce - grafika artykułu
Fot.pixabay

Klub Lewica Polska 2050 odpowiadając na liczne apele płynące ze strony placówek oświatowych pyta o cel wdrożenia modułu; rok pochodzenia aplikacji KSAT; wymagania techniczne jakie musi spełniać komputer, aby w placówce można było zainstalować KSAT; koszt wdrożenia modułu i firmę za to odpowiedzialną. Klub prosi też o wyjaśnienie czy prawdą jest to, co zgłaszają dyrektorzy przedszkoli, że w placówkach pojawi się komputer dedykowany aplikacji KSAT? Jeżeli tak, to z jakiej firmy będą wypożyczone komputery i za jaką kwotę? Inna kwestia dotyczy tego kto w przedszkolach będzie odpowiedzialny za obsługę aplikacji KSAT oraz dlaczego z aplikacji w placówkach nie można korzystać na posiadanych przez nie komputerów. Wreszcie klub Lewica Polska 2050 chce wiedzieć czy zamiar wprowadzenia aplikacji KSAT CRU był wcześniej konsultowany z dyrektorami placówek. Jednocześnie klub apeluje o wstrzymanie wdrażania aplikacji w placówkach. Pod interpelacją podpisali się: Dorota Bonk-Hammermeister, Tomasz Lewandowski, Łukasz Kapustka, Halina Owsianna, Przemysław Plewiński, Adam Szabelski.

Urząd Miasta na wstępie odpowiedzi wylicza nałożone na Poznań jako gminę obowiązki m.in. w zakresie: obligatoryjnego wdrożenia Krajowego System e-Faktur (KSeF) jako oficjalnej rządowej platformy służącej do wystawiania, otrzymywania oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych od 1 lutego 2026 r.; wdrożenia państwowego Centralnego Rejestru Umów jednostek sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2026 r.; centralizacji obsługi jednolitych plików kontrolnych w zakresie podatku VAT; centralizacji zadań w zakresie sprawozdawczości budżetowej i pozabudżetowej.

Z tego powodu konieczne było ujednolicenie informatycznej obsługi procesów finansowo-księgowych. Różnorodność systemów informatycznych używanych w miejskich jednostkach organizacyjnych tworzy wiele problemów techniczno-informatycznych przy wdrażaniu zmian prawnych. Ujednolicenie systemów wyeliminuje część tych problemów oraz pozwoli na wzmocnienie i ustandaryzowanie procesów i procedur obowiązujących w Mieście. Jednym z etapów tych działań jest wdrożenie systemu finansowo-księgowego KSAT w Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO), który aktualnie obsługuje 110 jednostek oświatowych, w tym przedszkola.

Oprogramowanie, które planuje się wdrożyć od 1 stycznia 2025 r., ma charakter uniwersalny - tzn. dostosowane jest do obsługi samorządowych jednostek budżetowych, w tym m.in. do obsługi przedszkoli. Dostępne w nim funkcjonalności wspierają procesy wykonywane przez każdy typ jednostki, niezależnie od specyfiki jej działalności. Używane dotychczas oprogramowanie nie dysponuje obecnie takimi funkcjonalnościami.

KSAT jest potoczną nazwą Zintegrowanego Systemu Informatycznego Wspomagającego Zarządzanie Miastem, stworzonego przez Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa COIG S.A. System został wybrany w ramach postępowania przetargowego, a umowa na jego wdrożenie została podpisana w grudniu 1997 r. KSAT składa się z wielu powiązanych ze sobą elementów (tzw. modułów) i jest sukcesywnie rozbudowywany o kolejne. Dlatego poszczególne moduły KSAT mogą pochodzić z różnych lat - pierwsza wersja modułu CRU została wdrożona w Urzędzie Miasta Poznania w 2014 r., a jej zmodyfikowana postać, wprowadzana w placówkach oświatowych, została zrealizowana w 2024 r.

110 placówek oświatowych otrzyma komputer do obsługi aplikacji KSAT. Zostały one wypożyczone od firmy Netland Computers Sp. z o.o., którą wybrano w ramach przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zapytania ofertowego. Koszt wypożyczenia (łącznie dla wszystkich placówek) na okres 7 miesięcy wynosi 132.594,00 zł brutto. Łączny koszt wdrożenia modułu CRU KSAT wynosi 307 386,81 zł i obejmuje: modyfikację modułu pozwalającą wdrożenie go we wszystkich miejskich jednostkach organizacyjnych; wypożyczenie 110 komputerów przenośnych; 110 kart SIM z odpowiednim pakietem transmisji danych oraz planowany koszt szkoleń w wymiarze 24 godzin (wymiar może ulec zwiększeniu w miarę potrzeb).

Za wykonanie i wdrożenie modułu CRU odpowiada autor systemu KSAT - firma COIG S.A. Ze strony Miasta Poznania wdrożenie koordynuje zespół, w skład którego wchodzą Wydział Finansowy, CUWJO, Wydział Informatyki, Wydział Oświaty, Biuro Kontroli, Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa.

Ze względu na bezpieczeństwo przyjęto zasadę powszechnie stosowaną przy dużych, centralnie zarządzanych projektach informatycznych, czyli przeznaczonego i takiego samego sprzętu komputerowego do jego obsługi. Rozwiązanie takie gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo przetwarzanych danych, m.in. poprzez wyeliminowanie możliwości instalacji/usuwania jakiegokolwiek oprogramowania przez bezpośrednich użytkowników sprzętu oraz ułatwia udzielenie im wsparcia technicznego. Na prośbę radnych klubu Lewica Polska 20250 Urząd Miasta podaje minimalne wymagania techniczne (dla komputera przenośnego).

Za realizację zadań w zakresie obsługi modułu KSAT CRU odpowiedzialny będzie kierownik jednostki lub osoba przez niego upoważniona. Szczegóły wdrożenia m.in. modułu KSAT CRU omawiane były w ramach zespołu roboczego, w skład którego wchodzą przedstawiciele CUWJO, Wydziału Oświaty, Wydziału Finansowego, Biura Kontroli oraz Wydziału Informatyki UMP.

oprac. red.