Promocja Miasta czy partii politycznych?
W treści projektu proponuje się ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania, polegające na podjęciu wszelkich możliwych i dopuszczalnych prawem działań w celu rezygnacji z płatnej promocji miasta Poznania podczas wydarzeń promujących partie polityczne oraz dotowania takich wydarzeń w jakiejkolwiek formie ze środków publicznych. Projekt uchwały zakłada zobowiązanie Prezydenta Miasta do składania Radzie Miasta sprawozdań z wszelkich imprez, dotowanych chociażby częściowo przez Miasto Poznań ze środków publicznych, nie rzadziej niż raz na kwartał, ze szczególnym uwzględnieniem kwoty i celu wydanych środków.
Autorzy projektu powołują się na art. 18 ust. 2 pkt 2 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wskazując iż do wyłącznej właściwości Rady Gminy należy stanowienie o kierunkach działania Prezydenta Miasta i przyjmowanie sprawozdania z jego działalności. Ponadto powołują się również na art. 25 ust. 2 Konstytucji RP, podkreślając, że każda władza publiczna w Rzeczypospolitej Polskiej zachowuje bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Zdaniem inicjatorów projektu uchwały: "Wydawanie środków publicznych przez Miasto Poznań, a także inne podmioty z jego udziałem na wydarzenia promujące partie polityczne, narzuca mieszkańcom odprowadzającym podatki na terenie Miasta określone poglądy, w sytuacji w której wskazane jednostki powinny zachować neutralność. Wydarzenia promujące partie polityczne mają marginalne znaczenie dla promocji Miasta, ze względu na ich istotę - tj. nastawienie na promowanie poszczególnych ugrupowań politycznych. Mając dodatkowo na względzie sytuację finansową Poznania, w tym prognozy finansowe wskazywane przez spółki miejskie, wszelkie wydatki niezwiązane z działaniem, rozwojem Miasta, a także jego mieszkańcami nie są wskazane."
Postanowienia proponowanej uchwały należy rozumieć jako odpowiednio: wytyczną, zalecenie, sugestię, cel, priorytet czy też wskazówkę o charakterze ogólnym, a nie określnie skonkretyzowanego zadania.
oprac. red.