Będą kolejne konsultacje

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki komunalnej zapoznała się z podsumowaniem konsultacji społecznych dotyczących projektu aktualizacji "Planu adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Poznania do roku 2030".

polne kwiaty o niebieskich płatkach rosnące na łące - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Informację podsumowującą wyniku konsultacji przedstawił Komisji dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Szymon Prymas. Konsultacje przeprowadzono w dniach od 17 lipca do 7 sierpnia br. Uwagi i propozycje można było składać mailowo, telefonicznie, pisemnie lub ustnie w Urzędzie Miasta. Wpłynęły 32 uwagi od organizacji pozarządowych, jednostek miejskich oraz osób prywatnych. Zagadnienia pojawiające się w czasie konsultacji to m.in.: konieczność inwentaryzacji terenów zielonych, ograniczenie koszenia traw, ochrona drzew w czasie realizacji inwestycji, pielęgnowanie okolic cieków wodnych, adaptacja budynków do zmian klimatycznych, edukacja, współpraca z podmiotami prywatnymi. Po analizie uwag, 17 z nich uwzględniono w całości, 7 uwzględniono częściowo, a 8 nie uwzględniono. Po wprowadzeniu zmian projekt zostanie ponownie poddanych konsultacjom społecznym.

W dyskusji radna Halina Owsianna wskazała, że wakacyjny termin konsultacji mógł mieć wpływ na mniejszą liczbę zgłoszonych uwag. Zdaniem przewodniczącej Komisji Doroty Bonk-Hammermeister konsultacje były zbyt słabo rozpropagowane, informacje o nich nie pojawiły się na stronie głównej Miasta i trzeba to poprawić przy kolejnych konsultacjach. W opinii przewodniczącego Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska Roberta Kalaka, słabe zainteresowanie konsultacjami pokazuje jak ważna jest rola edukacji.

W drugim punkcie posiedzenia Komisja zaaprobowała propozycje nazw dla planowanych drzew pomników przyrody, rosnących na terenie parku Wilsona. Miłorząb dwuklapowy będzie nosił imię Stanisława Lisowskiego (propozycja Palmiarni Poznańskiej), a platan klonolistny imię Bernarda Chrzanowskiego (propozycja społecznego opiekuna zabytków Adama Suwarta). Stanisław Lisowski był botanikiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Bernard Chrzanowski był działaczem społecznym i politycznym, adwokatem, występował m.in. przeciwko polityce germanizacyjnej rządu pruskiego.

Gościem posiedzenia był nowy dyrektor poznańskiego Zoo Piotr Przyłucki, który zaprosił Komisję na wizytę w obiekcie i zaprezentowanie zaplecza technicznego.

oprac. red.