Program Zielone Szkoły

W ramach zadania Zielone szkoły, w kolejnych trzech poznańskich placówkach powstały projekty zagospodarowania terenu, które zamiast betonu proponują szkołom elementy błękitno-zielonej infrastruktury. W efekcie powstaną miejsca przyjazne zarówno dla społeczności szkolnej jak i dla miejskiego klimatu. 

Przedstawia przestrzeń wypełnioną roślinnością i drzewami. Widać drewniane siedziska rozmieszczone w różnych miejscach, na których odpoczywają uczniowie - grafika artykułu
Wizualizacja dziedzińca po rewitalizacji w III Liceum Ogólnokształcącym

Projekty zakładają wprowadzenie do przestrzeni wokół szkół rozwiązań opartych na przyrodzie m.in. naturalne, przepuszczalne nawierzchnie, nasadzenia nowych drzew i roślin odpornych na zmiany klimatu, naturalne place zabaw czy ogrody deszczowe. Dla uczniów powstaną w ten sposób miejsca do rekreacji wśród zieleni a dla miasta rozwiązania wspierające retencję wód opadowych oraz zmniejszające efekt miejskiej wyspy ciepła.ojektowanie odbywa się przy pełnym udziale społeczności szkolnej. Podczas warsztatów z architektami uczniowie, nauczyciele i rodzice dyskutowali i projektowali wymarzone rozwiązania, które stały się podstawą dla koncepcji projektowej.

Zadanie realizuje Biuro Koordynacji Projektów Rewitalizacji Miasta (UMP). W ciągu trzech lat projekt obejmie łącznie 9 poznańskich szkół, głównie z obszaru śródmieścia.

W ramach miejskiego zadania powstają projekty zagospodarowania terenu, a środki na inwestycję pozyskiwane są z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pierwsze efekty będą widoczne prawdopodobnie z końcem 2025r.