Konferencja Pakt dla Mokradeł w Poznaniu
![Szymon Prymas, Dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska w imieniu Prezydenta wita gości na konferencji - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1000,246721,433221,show2.jpg&_sst=1739288352609)
Wydarzenie było skierowane zarówno do ekspertów i naukowców czy przedstawicieli różnych szczebli administracji, biznesu i organizacji pozarządowych, jak i pasjonatów, którym na sercu leży dobro środowiska. Konferencja nawiązywała do Światowego Dnia Mokradeł 2025, odbywającego się w tym roku pod hasłem "Mokradła dla naszej wspólnej przyszłości". W imieniu Prezydenta Miasta Poznania uczestników konferencji powitał Szymon Prymas - Dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
Organizatorzy i pomysłodawcy konferencji - Prof. Mariusz Lamentowicz i Prof. Bogdan Chojnicki - stworzyli przyjazną przestrzeń do dyskusji nad aktualnymi problemami i wyzwaniami w ochronie mokradeł, projektach ich odtwarzania i zagospodarowania. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach, sesjach posterowych, spotkaniach z ekspertami i panelach dyskusyjnych. Była to wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów i współpracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony mokradeł dla przyszłych pokoleń.
- Konferencja stanowiła przestrzeń do wymiany wiedzy i dyskusji nad aktualnymi problemami i wyzwaniami w ochronie mokradeł. Była miejscem gdzie ścierały się poglądy naukowców, praktyków, instytucji oraz społeczników - mówi Szymon Prymas.
Prelegentami byli wybitni naukowcy, działacze społeczni i popularyzatorzy wiedzy w zakresie ochrony i odtwarzania mokradeł a także przedstawiciele m.in. Lasów Państwowych zaangażowani w projekty retencyjne: Prof. Wiktor Kotowski z Uniwesytetu Warszawskiego, dr Franziska Tanneberger - naukowiec zajmujący się torfowiskami i wykładowca na Uniwersytecie w Greifswaldzie oraz dyrektor Greifswald Mire Centre w Niemczech czy Viktar Fenchuk - białoruski przyrodnik i biolog zajmującym się ochroną mokradeł.
W trakcie wykładów można było dowiedzieć się m.in., że w Polsce utraciliśmy około 90% mokradeł. Ich odbudowa jest konieczna ze względu na ochronę ginących gatunków ale nie tylko! Nie mniej ważne są aspekty zaadaptowania naszej przyrody i gospodarki do zmian klimatu, czy przywrócenia naturalnego oczyszczania wód. Przyjmuje się, że odwodnione torfowiska odpowiadają za 4% globalnej emisji gazów cieplarnianych oraz 5% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Wszyscy prezentujący podkreślali w swoich wystąpieniach, że degradacja tych cennych ekosystemów wymaga pilnego podjęcia działań prowadzących do odtworzenia warunków hydrologicznych, które będą sprzyjały akumulacji masy organicznej.
Poznań z akredytacją miasta przyjaznego mokradłom
Przypominamy, że pod koniec stycznia Poznań trafił na prestiżową listę 31. nowo akredytowanych miast przyjaznych mokradłom. To jedyne miasto w Polsce, które dostąpiło tego zaszczytu. Lista akredytacyjna została ogłoszona podczas 64. posiedzenia Stałego Komitetu Ramsar, który zrzesza państwa podpisujące Konwencję Ramsarską - międzynarodowy układ na rzecz ochrony terenów podmokłych, ustanowiony w 1971 r. w Ramsar (Iran).
- Ta akredytacja jest dla miasta z jednej strony docenieniem dotychczasowych działań oraz zobowiązaniem do dalszych czynności w celu ochrony mokradeł. Akredytacja dla miasta (w odróżnieniu od terenów pozamiejskich) jako jedynego w Polsce zwraca uwagę na konieczność ochrony i odtwarzania tych cennych ekosystemów na terenach miejskich - mówi Szymon Prymas - Wspierają one różnorodność biologiczną i pomagają w walce ze zmianami klimatu.
Więcej informacji na temat przyznanej akredytacji znajduje się na stronie poznan.pl/wos
Zobacz również
![Komunikat Komunikat](/mim/info/pictures/komunikat,pic1,1000,0,433746,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła!
![Herb Miasta Poznania Herb Miasta Poznania](/mim/info/pictures/herb-miasta-poznania,pic1,1000,0,433675,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Ogłoszenie otwartego konkursu ofert nr 65/2025 na powierzenie realizacji zadania publicznego w obszarze...
![Komunikat Zdjęcie przedstawia domy jednorodzinne i gęsty dym unoszący się z kominów](/mim/info/pictures/zdjecie-przedstawia-domy-jednorodzinne-i-gesty-dym-unoszacy-sie-,pic1,1000,0,433611,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła!
![Komunikat Komunikat](/mim/info/pictures/komunikat,pic1,1000,0,433011,show2.jpg?_sst=1739288352609)