XXVIII Dzień Judaizmu

11-17 stycznia to okres, kiedy obchodzony będzie XXVIII Dzień Judaizmu. Podczas niego zaplanowano m.in. przyznanie nagrody "Menora dialogu", a także liczne spotkania poświęcone religii i kulturze żydowskiej.

Zdjęcie przedstawia pięknie wykonany menorah, symbol głęboko związany z żydowskim świętem Chanuka. Ze swoimi ośmioma gałęziami o równej wysokości i jedną wyższą, centralną gałęzią, jest gotowy na umieszczenie świec, które rozświetlają uroczystości. - grafika artykułu
11 stycznia rozpoczną się obchody XXVIII Dnia Judaizmu, które potrwają do 17 stycznia

11 stycznia rozpoczną  się obchody XXVIII Dnia Judaizmu, które potrwają do 17 stycznia. W tym czasie przygotowano wiele atrakcji. Na uczestników czekają m.in. wystawy fotografii, czytanie sceniczne w Teatrze Nowym, Salon Poezji w Teatrze Muzycznym oraz spotkania w Bibliotece Raczyńskich i w Zamku Królewskim.

Centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo biblijne "Oznajmijcie wyzwolenie dla wszystkich mieszkańców", które odbędzie się 15 stycznia. Modlitwie przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. Menorę Dialogu zapali Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

Menora Dialogu to wielkoformatowa rzeźba autorstwa Macieja Zychowicza, która od 2006 roku jest znakiem pojednania między chrześcijanami i żydami na wielkopolskiej ziemi.

13 stycznia, podczas koncertu "Wszyscy braćmi być powinni" w Teatrze Nowym, wręczona zostanie "Menora Dialogu" - nagroda za "zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów".

Szczegółowy plan dostępny jest na stronie wydarzenia.

XXVIII Dzień Judaizmu odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Poznania. 

HO