Poznanianki - czas rozejrzeć się, by wskazać

Stolica Wielkopolski jest pełna wyjątkowych kobiet, a zadaniem akcji społecznej "Poznanianki" jest pokazać je szerszej grupie mieszkanek i mieszkańców miasta. Właśnie rusza kolejna edycja tej niezwykłej inicjatywy. Kandydatki można zgłaszać do 15 września.

projekt przedstawia trzy kobiety niosące charakterystyczne budowle Poznania: Okrąglak, kamieniczki staromiejskie i Operę - grafika artykułu
plakaty promujące akcję projekt Hania Widła

- W Poznaniu kobiety są niezwykle aktywne niemal w każdym obszarze funkcjonowania miasta. Dominują w działalności społecznej, budzą podziw ambicjami sportowymi, są aktywne w sferze publicznej, politycznej, kulturalnej, osiągają sukcesy naukowe i zawodowe. Jestem przekonany, że zmieniają nasze miasto na lepsze. To ich czas, więc uwaga i uznanie w sposób oczywisty się im należą - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Akcja "Poznanianki 2024" ma pomóc nam poznać bohaterki życia codziennego, które są naszymi sąsiadkami, koleżankami, współpracowniczkami i znajomymi. Bardzo chcemy, by dowiedzieli się o nich wszyscy mieszkańcy.

Kandydatki można zgłaszać do 15 września - online. Na stronie poznan.pl/poznanianki dostępny jest specjalny formularz, w którym należy wpisać swoją bohaterkę i uzasadnić wybór. Rekomendować można także grupę lub organizację pozarządową, która działa na rzecz Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców.

- To już kolejna odsłona "Poznanianek", a z każdym rokiem akcja nabiera mocy. Cieszy nas, że współczesne kobiety nie cofają się praktycznie przed żadnymi wyzwaniami. Jako nastolatki, osoby dojrzałe i seniorki mogą w Poznaniu spełniać się we wszelkiej działalności, w zgodzie z własnymi aspiracjami i potrzebami, w tym także realizowanymi na rzecz miasta i innych ludzi. Miasto często w tym zakresie może je z satysfakcją wspierać - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Kapituła czeka na takie rekomendacje, które zaskoczą, zachwycą i sprawią, że inne kobiety poczują siłę, by robić w życiu to, czego bardzo chcą.

Akcja społeczna "Poznanianki" składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, trwającym od 19 sierpnia do 15 września, swoje kandydatki mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski. 

W kolejnym etapie, który nastąpi w drugiej połowie września, kapituła wskaże pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii społecznej. Będzie można poznać je bliżej. Zaprojektowana zostanie poświęcona im wystawa, a temat ich działań i sukcesów przybliżą  filmy.

Akcję zwieńczy Poznański Tydzień Kobiet, czyli czas poświęcony siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom, które je wzmacniają i chronią. To wyjątkowe wydarzenie zainaugurowane zostanie 19 października, podczas tzw. Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, a zakończone konferencją 26 października. Odbędzie się ona w głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Program Poznańskiego Tygodnia Kobiet zostanie ogłoszony na początku października. Całe wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, a związane z nim przedsięwzięcia - realizowane w różnych rejonach Poznania.

Głównym motywem ilustracji towarzyszących tegorocznej edycji "Poznanianek" jest postać kobieca, ukazana w trakcie budowania najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta - takich jak Okrąglak, opera czy domki budnicze. To metafora tworzenia Poznania. Autorki koncepcji chciały zwrócić uwagę na to, że kobiety w swoich - bardzo różnych - działaniach są miastotwórcze. Ich perspektywa widzenia, a więc też pracy, jest nie tylko szeroka, ale także śmiała i monumentalna. Kobiety dbają przy tym o detale i szczegóły, bez których trudno byłoby mówić o wyjątkowości Poznania.

Za koncepcją kreatywną tegorocznej identyfikacji wizualnej stoi agencja Easy Tiger. Autorką plakatów jest Hania Widła.

Wzór dla innych

Akcja społeczna "Poznanianki 2024" odbywa się w nowej formule od trzech lat. Wcześniej miała formę plebiscytu, ale zastąpiono ją pomysłem, który stawia kobiety w równej roli miejskich bohaterek. Szeroka prezentacja osiągnięć i sukcesów uczestniczek akcji realizowana jest w duchu siostrzeństwa, a nie rywalizacji, stanowiąc przykład działania, które łączy i wzmacnia kobiety.

Podczas ubiegłorocznej edycji akcji wpłynęło 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet. Każde z nich zostało przeanalizowane przez członków kapituły, na której czele stanął Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Ostatecznie wybrano sześć bohaterek.

Poznaniankami 2023 r. zostały: Agnieszka Kubicka - działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze; Wioletta Bogusz - współzałożycielka oraz przewodnicząca stowarzyszenia "Zupa na Głównym", które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności; Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk - założycielki Fundacji Matecznik, której misją jest hasło: "Mamy głos na porodówkach! Matka = Kobieta = Obywatelka"; Maria Andruchiw - społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna, wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu, współorganizatorka festiwalu "Ukraińska Wiosna"; a także Aleksandra Sudolska - założycielka klubu Schron, prezeska i założycielka Local Girls Movement.

Wszystkie wyróżnione zostały bohaterkami kampanii społecznej. Każdą z nich można było poznać lepiej, słuchając odcinków podcastu "Czuły Poznań", poświęconym ich działaniom. Ich osiągnięciom poświęcona była także wystawa na placu Kolegiackim.

Poznań dla kobiet

- Miasto Poznań wspiera swoje mieszkanki w wielu obszarach codziennego funkcjonowania, m.in. udzielając dotacji na ich rzecz organizacjom pozarządowym, w których misję wpisane są zadania na rzecz kobiet  - wylicza Maria Lisiecka-Pawełczak, miejska radna, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. - W ramach działań prowadzonych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych realizowane są projekty z udziałem młodych rodziców, głównie mam. Z kolei w zakresie profilaktyki zdrowotnej nieocenioną korzyścią dla poznanianek jest działalność  Punktu Profilaktyki Intymnej. Ten działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nasze miasto jako pierwsze w kraju odważyło się uruchomić tego typu miejsce świadczące porady lekarskie w zakresie chorób przenoszonych droga płciową, higieny intymnej, antykoncepcji, zarówno naturalnej jak i farmakologicznej. - W Poznaniu realizowanych jest również wiele działań równościowych, których celem jest wyrównywanie szans kobiet w różnych obszarach życia.

Poznań konsekwentnie prowadzi działania, które umacniają równość płci, a to oznacza wzmocnienie roli kobiet w obszarze zawodowym, publicznym i społecznym. Dzięki dofinansowaniu miejsc w żłobkach matki mogą szybciej wrócić na rynek pracy i spełniać się także w rolach pozarodzinnych, zgodnie ze swoimi aspiracjami i możliwościami. Do "Wyprawki dla gzubka" ostatnio dołączony został podręcznik dla młodych ojców, który zachęca ich do opiekowania się dzieckiem, w tym korzystania z urlopu tacierzyńskiego. Ten projekt Miasto realizuje wspólnie z firmą OLX.

Jednym z priorytetów w polityce społecznej Poznania są działania antyprzemocowe. Szczególną opieką objęte są dzieci i kobiety doświadczające przemocy w środowisku domowym. W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej - to tam na pomoc, wsparcie, a niekiedy i krótkotrwałe schronienie może liczyć każdy mieszkaniec i mieszkanka. Działania antyprzemocowe są realizowane na zlecenie Miasta również przez lokalne organizacje pozarządowe. Pracowniczki i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie także aktywnie pomagają kobietom w sytuacjach kryzysowych.

Miasto prowadzi też wiele projektów, które wzmacniają kobiety, umożliwiając im rozwój kompetencji miękkich, przywódczych i liderskich, ułatwiając budowanie pozycji na rynku pracy, jak również znalezienie swojego głosu w przestrzeni publicznej.

Poznań uczestniczy również w programie przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu. W miejskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt.

AW