Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

W okresie zimowym w Poznaniu prowadzone są kontrole miejsc, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Strażnicy miejscy i pracownicy socjalni sprawdzają pustostany, altany na ogródkach działkowych czy klatki schodowe, by dotrzeć do osób, dla których niskie temperatury mogą być niebezpieczne.

zdjęcie przedstawia patrol straży miejskiej na koczowisku - grafika artykułu
fot. Miasto Poznań

Kontrole mają na celu udzielenie pomocy osobom, które mogą być w trudnej sytuacji. Strażnicy uczulają, by pamiętać, że ktoś, kto leży lub siedzi na ławce, nie zawsze musi być pod wpływem alkoholu.

Może to być osoba chora, której pozostawienie na mrozie grozi wychłodzeniem i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego szybka reakcja w takich przypadkach jest kluczowa.

Jeśli podczas kontroli stwierdzone zostaną obrażenia, na miejsce wzywane jest pogotowie ratunkowe. Jeżeli osoba okaże się nietrzeźwa, zostanie przewieziona do Ośrodka Diagnostyki i Opieki nad Nietrzeźwymi (ODON).

- To bardzo trudny czas dla osób bezdomnych, które często śpią pod gołym niebem. Spędzenie długich godzin na zewnątrz przy niskich temperaturach może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Widząc kogoś, kto może potrzebować pomocy, reagujmy. To właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom funkcjonariusze dotrą z nią na czas - przypominają strażnicy miejscy.

Osoby w kryzysie bezdomności przebywające na terenie miasta mogą liczyć na pomoc zarówno ze strony straży miejskiej, jak i ośrodków wsparcia. W okresie zimowym szczególnie ważne jest, by były gotowe skorzystać z oferowanej pomocy, zwłaszcza w najzimniejszych miesiącach.

Zgłoszenia o osobach potrzebujących pomocy można kierować do:

  • Punktu Interwencji Kryzysowej: ul. Pamiątkowa 28, tel. 509 111 508 lub 516 183 943, e-mail: pik@m.poznan.pl
  • Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR: tel. 61 878 17 89, e-mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl
  • Straży Miejskiej: tel. 986
  • Numer alarmowy: 112

HO