Panie na Browarze - zdrowe i bezpieczne poznanianki
Panie na Browarze - zdrowe i bezpieczne Poznanianki to wydarzenie z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, a jego organizatorem jest Miasto Poznań. Wspólnie z podmiotami współpracującymi - licznymi organizacjami pozarządowymi, firmami działającymi komercyjnie, jednostkami miejskimi oraz podmiotami leczniczymi, na sobotni poranek i popołudnie przygotowana została bogata oferta działań na rzecz dobrego zdrowia i kondycji mieszkanek stolicy Wielkopolski.
W nietuzinkowej scenerii poznańskiego Starego Browaru, na specjalnie przygotowanych stoiskach mieszkanki Poznania będą mogły skorzystać między innymi z takich usług, porad i działań dedykowanych im jak: badanie podoskopowe stóp czy dokładny pomiar składu ciała wraz z konsultacją wyniku. Ponadto dla uczestniczek zostaną przygotowane vouchery na bezpłatne badania. We wskazanych podmiotach medycznych można będzie wykonać m.in. oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej (profilaktyka cukrzycy), oznaczenie poziomu TSH i anty-TPO (profilaktyka chorób tarczycy) oraz zbadać markery nowotworów kobiecych. Nie zabraknie porad, konsultacji medycznych i zdrowotnych np. uroginekologicznych, dotyczących higieny intymnej, ciąży, laktacji, opieki nad noworodkiem, przebiegu menopauzy, zdrowia stóp i profilaktyki czerniaka. Będzie można wziąć także udział w warsztatach rozwojowych, oddechowych, relaksacyjnych i antystresowych.
Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, stąd w programie znlazły się również propozycje z tego zakresu. Uczestniczki wydarzenia będą mgły nauczyć się ważnych i potrzebnych na co dzień czynności sprzyjających samokontroli - samobadania piersi. Na miejscu będa przeprowadzane również badania mammograficzne.
Wydarzenie będzie służyło również celom edukacyjnym. Zaprosimy uczestników i uczestniczki do przymierzenia "kombinezonu starości" pozwalającego wcielić się w sytuację osoby starszej, a także pokażemy przy pomocy specjalnych gogli jak wygląda świat po spożyciu alkoholu i narkotyków. Z kolei wspólnie z policją zadbamy o bezpieczeństwo poznanianek. Eksperci podzielą się wiedzą o tym jak unikać sytuacji, miejsc i zachowań, które mogą być obarczone ryzykiem. Każdy, kto odwiedzi Słodownię Starego Browaru będzie mógł poznać zasady udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED.
Szczególne miejsce w programie całego wydarzenia zajmie wykład prof. Mariusza Jędrzejko pn. "Cyberzaburzenia - cyberuzależnienia - FOMO - zjawisko, uwarunkowania, profilaktyka". Ten nowy rodzaj uzależnień obserwowany jest w związku z rozwojem technologii informacyjnej i cyfrowej. Kto sam o sobie może powiedzieć, że z telefonem nie rozstaje się, tego temat wykładu szczególnie powinien zainteresować. Polecamy! Wykład rozpocznie się o godzinie 13.00 i potrwa godzinę.
Wydarzenie w Słodowni Starego Browaru odbędzie się na I piętrze, dedykowane jest przede wszystkim paniom, ale do udziału zapraszamy całe rodziny. Dla dzieci przygotowany został kącik zabaw edukacyjnych, a całe rodziny będą mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce Drużyny Szpiku.
Partnerami Miasta Poznań przy realizacji wydarzenia są m.in*.:
Stowarzyszenie Rakujemy jak chcemy, Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych POSUM, Diagnostyka S.A., Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Wielkopolska, Fundacja im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku", Fundacja Centrum Praw Kobiet, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Fundacja AKME, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, Poznańskie Centrum Świadczeń, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, Komenda Miejska Policji, Wielkopolski Bank Żywności, Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, Clinica Medina, MENTALJOGA Anna Maciaszczyk, Szkoła Rodzenia Dies Natalis, Gabinety Novina, Diagnostyka S.A., Catering Cuda-Garnki, Ursa Nova, GenXone, Dorota Granda - warsztaty rozwojowe